Bitcoin (BTC) Düşüyor Ama Profesyonel Yatırımcılar “Paniğe Gerek Yok” Diyor

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı ciddi bir düşüş grafiği çiziyor ve son 24 saatteki kayıplar yüzde 10’un üzerinde. Bitcoin bundan saatler önce 28.800 dolara kadar geriledi ve 30.000 dolarlık önemli destek seviyesinin kırılmış olması piyasada panik havası yarattı. Şu anda her ne kadar göstergeler kısa vadede düşüş beklentilerinin devam ettiğini gösterse de profesyonel yatırımcılar bu düşüş seviyelerin alım fırsatı olarak değerlendiriyor gibi görünüyor.

Bitcoin Alımlarla Destekleniyor

Elde edilen verilere göre her düşüş büyük bir alım desteği ile destekleniyor ve BTC bir noktada düşüşü durdurup toparlanmaya başlıyor. Ancak her ne kadar bu düşüşler alımlarla desteklense de yoğun bir satış baskısının hala yatırımcıları korkuttuğu görülüyor. Yine de tecrübeli yatırımcılar paniğe kapılmadan piyasanın gidişatını izliyor ve düşüşleri alım fırsatları olarak değerlendiriyor.

Bunlara ek olarak tecrübeli yatırımcılar Bitcoin’in yıllık %120’lik volatilitesine alışık oldukları için yüzde 12’lik bir hareket onları çok fazla korkutmuyor. Bitcoin’in bir düşüş sinyali verip vermediğini analiz etmek için yatırımcılar ve analistler, tecrübeli yatırımcıların kripto borsalarındaki long-short oranını, vadeli işlem primini ve opsiyon eğrilerini analiz ediyor.

Sinyaller Ne Yönde?

Borsa tarafından sağlanan veriler, yatırımcıların long-short net konumlandırmasını gösteriyor. Dolayısıyla bu veriler analiz edilerek profesyonel yatırımcıarlın beklentilerinin hangi yönde olduğu analiz edilebilir.

Örneğin; elde edilen verilere göre OKEx’teki profesyonel yatırımcılar 19 Ocak’tan bu yana long pozisyonlar açıyor ve bu da yükseliş beklentisi anlamına geliyor. Öte yandan Huobi’deki profesyonel yatırımcılar son 30 gün içinde genel olarak short pozisyonları tercih ettiler ve bu da düşüş beklentisi anlamına geliyor. Ayrıca Binance’deki tecrübeli yatırımcıların da son 30 günde long pozisyonları tercih etmesi piyasada karışık beklentiler olduğunu gösteriyor.

Düşüşler Normal

Birçok analiste göre şu anda piyasada yaşanan düşüşler oldukça normal ve paniğe gerek yok. Çünkü kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin çok fazla yükseldi. Dolayısıyla bir düzeltme hareketinin yaşanması ve hatta bunun kısa vadeli bir ayı piyasasına dönüşmesinin oldukça normal olduğu düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de (BTC) Düşüş Hedefi 20.000 Dolar Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Altcoin Uzmanı: Bu Altcoin’leri Takip Etmekte Fayda Var!

İlgili Haberler