Kurumların Üçte Biri Kripto Yatırımı Yapıyor!

Kurumların Üçte Biri Kripto Yatırımı Yapıyor!

Fidelty’nin 774 kurumsal yatırımcının katılımıyla gerçekleştirdiği son anket, dünya çapındaki firmaların üçte birinden fazlasının dijital varlıklara veya türevlerine yatırım yaptığını ortaya koydu.

Kripto Yatırımı Artıyor

Kurumların %36’sı küresel olarak kripto paraya sahipken, çok uluslu finansal hizmetler şirketi Fidelity, ankete katılan 441 ABD kurumunun sadece %27’sinin kripto para yatırımı olduğunu ifade ediyor. Ancak Amerika’da geçtiğimiz yıl bu oranın %22 olduğu göz önünde bulundurulduğunda %5’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Avrupalı kurumların ile yarısından fazlasının kripto para yatırımı bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan araştırmaya göre, Bitcoin en çok tercih edilen kripto para birimi olarak karşımıza çıkarken, Ethereum (ETH) %11 ile Bitcoin’i takip ediyor. Ayrıca kripto para yatırımı yapan şirketlerin %60’ı bunu spot piyasalarla gerçekleştirirken %40’ı türev piyasalarını tercih ediyor.

Yapılan açıklamalara göre birçok kurum henüz kriptoyu desteklemese de, ankete katılan 10 kurumdan altısı “dijital varlıkların yatırım portföylerinde bir yeri olduğuna” inanıyor. Bununla birlikte katılımcıların sadece %20’si kripto varlık sınıfının cazip olmadığını düşünüyor.

Fidelity’den Tom Jessop ise konuyla ilgili açıklamalarında, “Bu sonuçlar, dijital varlıklara yeni yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı olarak daha fazla ilgi ve kabul yönünde piyasada gördüğümüz eğilimi de doğrulamaktadır.” ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca kurumların %91’i beş yıl sonra portföylerinde en az %0,5’inin kripto varlıklarının olacağını düşünüyor.

Kurumsal Yatırımlar

Mayıs ayı başlarında milyarder hedge fon kurucusu Paul Tudor Jones, Bitcoin’i bir yatırım seçeneği olarak değerlendirdiğini dile getirmiş ve “En iyi kar maksimizasyonu stratejisi en hızlı ata sahip olmaktır. Eğer bir tahminde bulunmam gerekirse bu bahse girerim Bitcoin olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Bununla birlikte son aylarda Grayscale’in Bitcoin Yatırım Ortaklığı’nın, 2020’nin ilk çeyreğinde yeni çıkarılan Bitcoin‘in %33’üne eşit bir oranda Bitcoin yatırımı olduğu ortaya çıkmıştı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.