Grayscale’in Bitcoin Birikimi Rekor Seviyede

İlayda Peker

Bağımsız kripto araştırmacısı Kevin Rooke tarafından yayınlanan verilere göre, Grayscale’in yarılanmadan bu yana Bitcoin Yatırım Ortaklığı’nda 18.910 BTC bulunuyordu. Yarılanma sonrasında ise 12.337 Bitcoin (BTC) çıkarıldı. Yani kripto fon yöneticisi Grayscale Investments’ın, 11 Mayıs blok ödülü yarılanmasından bu yana madenciler tarafından oluşturulan yeni BTC’lerin %150’sine eşdeğer bir oranda Bitcoin birikimi var.

Grayscale’in Muazzam Birikimi

Geçen hafta Rooke, Grayscale’in 2020’nin ilk çeyreğinde 100 gün boyunca 60.762 BTC biriktirerek yeni arzın yaklaşık olarak %34’üne eşit bir oranda Bitcoin satın aldığı bilgisini paylaşmıştı. Dolayısıyla üç aylık dönemde, Grayscale’in haftalık ortalama yatırımının 29.9 milyon dolara ulaştığı görüldü.

Öte yandan Rooke’nin paylaştığı rakamlara karşılık olarak Grayscale kurucusu Barry Silbert, “2. çeyreği görene kadar bekleyin.” cevabını verdi. Rooke’nin en son verileri, Grayscale’in şu anda günde ortalama iki katı kripto para satın aldığını gösteriyor.

Grayscale’in CBDC Raporu

Grayscale tarafından yayınlanan yakın tarihli bir raporda firma, Bitcoin‘i merkez bankası tarafından piyasaya sürülen dijital para birimleriyle (CBDC) bir tutuna söylemlerin aslında göründüğü gibi olmadığını savundu.

Raporda, “CBDC’ler bazen Bitcoin gibi dijital para birimleri ile eşanlamlı olarak veya bunların yerine geçecek varlıklar nitelendiriliyor. Ancak birçok kripto para biriminin doğasında bulunan merkezsizlik sebebiyle bu iki varlık birbirinden ayrılıyor.” ifadeleri kullanıldı ve şu şekilde devam edildi:

CBDC’ler ödeme altyapısını yükseltmeye çalışırken, Bitcoin paranın konumunu yükseltme girişimidir. CBDC’ler bir atılım yaparsa aslında Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için değer artışını destekleyebilirler.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Madencilerinin Üçte Biri Kepenk İndirdi

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 28/05/2020

İlgili Haberler