Kurumların Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmasını Bu İki Konu Mu Engelliyor?

İlayda Peker

Her ne kadar son zamanlarda MicroStrategy ve Tesla gibi büyük firmalar Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıklasa da henüz kurumlar arasında bu durum normal bir hal almış değil. Son zamanlarda kurumların ne olursa Bitcoin alacağı ya da ne olmazsa Bitcoin’den vazgeçeceği konularının oldukça gündemde olduğunu görüyoruz.

Kurumlar Neden Çekimser Kalıyor?

Galaxy Digital’in eş başkanı Damien Vanderwilt, güvenlik endişesi ve vergi belirsizliğinin kripto yatırımı için caydırıcı olabileceğini dile getirdi. Vanderwilt Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, “Şirketler ve kurumsal müşterilerle yaptığımız sohbetleri ve sektöre yatırım yapmayı düşünen bu kurumların herhangi bir kısmını düşündüğümüzde ilk sorunun güvenlik olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vanderwilt’e göre kurumlar satın aldıkları varlıkların güvenli, erişebilir ve emniyetli olmasını istiyor. Buna ek olarak popüler isim, özellikle şirketler için ikinci dereceden sorunun vergi muamelesi ve özellikle ABD’de GAAP muhasebesi altında Bitcoin’in maddi olmayan bir varlık olarak görülme şekli olduğunu ifade ediyor.

Tüm bunların yanında Vanderwilt, tüm bu konuların çözülemez konular olmadığını, sadece zaman alacağını ifade etti.

Kurumsal Yatırımlar ve Bitcoin

Bloomberg, finans yöneticilerinin %5’inin Bitcoin satın almayı düşündüğünü belirtti. Bu %5’lik rakam, araştırma şirketi Gartner tarafından yakın zamanda yayınlanan ve 77 finans yöneticisinin Şubat anket sonuçlarını ayrıntılı olarak açıklayan bir rapordan geldi. 16 Şubat’ta Gartner’ın raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şubat 2021’de ankete katılan Finans Yöneticilerinin sadece %5’i Bitcoin’i 2021’de kurumsal varlık olarak tutmayı planladıklarını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan MicroStrategy, MassMutual, Tesla ve Square’in hepsi Bitcoin’e milyonlarca dolar yatırım yaptı. MicroStrategy, varlığa 1 milyar dolardan fazla harcadı ve yakın zamanda BTC’ye bir milyar daha yatırım yaptığını açıkladı. Ayrıca Square de günden güne BTC yatırımını arttıran firmalar arasında yer alıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC, Gelecekteki Kripto Düzenlemeleri İle İlgili Bir Çerçeve Paylaştı

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşüşü Nerede Duracak? İşte Dikkat Çeken Veriler

İlgili Haberler