Bitcoin’de Bu Durum Boğa Katalizörü Olabilir!

Bitcoin Haber

Kripto yatırım firması Galaxy Digital, birikimin artmasıyla birlikte Bitcoin (BTC) için büyük bir boğa katalizörünün yakın olduğunu söylüyor.

Boğa Katalizörü

Ancak, yatırım firması son blog yazısında, olası bir düşüş olayının da mevcut olduğunu belirtiyor.

Galaxy Digital’a göre, boğa katalizörü Nisan 2024’te gerçekleşmesi planlanan Bitcoin’in dördüncü yarılanma etkinliğidir. Yarılanma etkinlikleri dört yılda bir gerçekleşir ve piyasaya yeni BTC giren miktarı azaltır. Arzın sıkılaşması, Bitcoin‘in fiyatında tarihsel olarak büyük yükselişlere denk gelmiştir. Galaxy Digital şunları söylüyor:

Bitcoin’in sonraki yarılanması (Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor) ile ağın enflasyon oranı %1’in altına düşecek ve yaklaşık olarak günlük olarak 450 yeni Bitcoin üretilecek. Tarihsel olarak, Bitcoin’in önceki üç yarılanmaları (2012, 2016, 2020), mevcut talebin hızla düşük düzeydeki yeni arzı aşmasıyla sonuçlanan ardışık boğa koşularının başlatılmasına katkıda bulunmuştur… 2024 yarılanması, basit bir nedenle Bitcoin’in enflasyon oranının %1’in altına düşmesi nedeniyle insanlık tarafından bilinen en zor varlıklar arasına yerleştirilecek olan altın ve gümüş gibi tarihsel değer depolama araçlarının altına düşmesi nedeniyle odaklanmaya devam etmelidir.

Bitcoin Birikimi

Galaxy Digital, artan Bitcoin birikimine dair başka bir boğa trendine de dikkat çekiyor:

On-chain veriler, Bitcoin birikiminin devam ettiğini gösteriyor. Sıfır olmayan bakiyesi olan adreslerin toplam sayısı sürekli artıyor. BTC tutan 45 milyondan fazla adres bulunuyor. Birçok adres yalnızca Bitcoin almıştır ve hiç harcama yapmamıştır. “Birikim adresleri” olarak adlandırılan adreslerin sayısı son bir ayda hızla artmıştır.

Olumsuz piyasa tetikleyicisi, iflas etmiş kripto borsası Mt. Gox’tan büyük bir Bitcoin arzının, alacaklılara aktarılırken piyasayı düşürme olasılığıdır. Ancak, Galaxy Digital bu durumun olası olmadığını belirtiyor:

2014 borsa hacki sonucunda, Mt. Gox iflas yöneticisi Eylül 2019 belgelerine göre 141.686 BTC artı nakit ve BCH tutuyor. Araştırmalarımız ve Gox alacaklıları ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda, alacaklılara dağıtımlar sonucunda BTC için önemli bir arz olayı beklemiyoruz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple CTO’su, Kripto Para Düzenlemelerini Açıklığa Kavuşturma Çağrısı Yapıyor

Sonraki Haber

Küresel Bankacılık Krizi Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiledi?

İlgili Haberler