Kriptolarda Tarihi Günler: Düşüşün Ardından Büyük Yükselişler

İlayda Peker

Kripto para piyasasında Terra ve UST olayından sonra çok ciddi düşüşler gördük. Bitcoin fiyatı 24.500 dolara kadar gerilerken altcoin’lerin de %20’lerin üzerinde düşüşleri sadece bir günde yaşadıklarına şahit olduk. Ancak bugün piyasa yemyeşil ve bazı coin’ler düşüşlerinden çok daha büyük artışlar yakaladı.

Kripto Paralarda Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saat içinde %15’in üzerinde yükselerek yazının kaleme alındığı an itibari ile 30.400 dolar üzerinde işlem görüyor. BTC, UST olayının ve FED açıklamalarının ardından çok büyük bir düşüş yaşamış 24.500 dolara iğne atmıştı.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para birimine baktığımızda en büyük artışı %37 ile Cardano (ADA)’nun kaydettiğini görüyoruz. ADA düşüş sırasında da en çok değer kaybeden kripto paralar arasında yer alıyordu.

Buna ek olarak piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde %14’ün üzerinde yükselirken Binance Coin (BNN) %28, XRP %18, Solana (SOL) %22 ve Dogecoin (DOGE) %23 arttı. Ancak bu noktada kripto para birimlerinin hala haftalık ve aylık bazda kırmızıda olduklarını belirtmek gerekiyor.

%100’ün Üzerinde Artışlar

Elde edilen verilere göre bazı altcoin’ler %100’ün üzerinde artışlar kaydetti. Örneğin; geçtiğimiz günlerde Binance listelenmesi ile adını duyduğumuz Project Galaxy (GAL) son 24 saat içinde %166 arttı. Bunun yanında Green Metaverse Token’ın da (GMT) sergilemiş olduğu %75’lik artış dikkatleri çekiyor.

Öte yandan Voxies (VOXEL) %92 artış yaşarken Gala (GALA) %87, Astar (ASTR) %74 ve Maker (MKR) %72 yükseldi. CoinMarketCap verilerine göre ise son 24 saat içinde SweetSol (SSOL) %2245 artış ile en çok değer kazanan kripto para oldu.

Bu noktada piyasada iki görüş mevcut: İlk görüş, kripto para birimleri artık dip seviyeleri gördü ve yükseliş başlayacak. İkinci görüş ise bu yükselişe bir tuzak ve daha dip seviyeler görülecek.

Şu anda kripto para piyasasında tarihi günlere tanıklık ettiğimizi ifade edebiliriz. Dolayısıyla piyasanın yönü ile ilgili çok net paylaşımlar yapmak pek de mümkün değil.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Terra Blockchain Yeni Önlemini Devreye Aldı!

Sonraki Haber

Stablecoin’lere Düzenleme Gelecek Mi?

İlgili Haberler