Kriptolarda Son Durum: BTC, ETH, SOL, DOGE ve Diğerleri

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), güne düşüşle başladı. Genel olarak her zaman olduğu gibi altcoin’lerin de bu iki kripto para birimini takip ettikleri görülüyor.

Bitcoin ve Ethereum’da Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin 15 Ağustos’ta 25.200 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra bir düşüş başlattı. 24.000 dolarlık desteği koruyamayan BTC’nin yazının kaleme alındığı sırada 23.374 dolardan el değiştirdiği görülüyor.

Son 24 saat içinde yaklaşık olarak %4 düşüş kaydeden BTC’nin piyasa değerinin de 447,2 milyar dolara gerilediği ifade edilebilir. Analistlere göre BTC’deki bu düşüşün arkasında FOMC tutanaklarının açıklanması yatıyor olabilir.

Buna ek olarak şu anda analistler yükseliş grafiklerinin devam edebilmesi için Bitcoin’in 24.000 doları geri alması gerektiğini düşünüyor. 24.000 dolar üzerinde ise tahmin edildiği gibi 25.000 dolar güçlü bir direnç olarak bulunuyor. Eğer BTC güç kaybetmeye devam ederse ilk destek 22.600 dolar olabilir. Bunun altında ise 4 saatlik grafiklerde dip olarak görülen 22.400 doların destek olabileceği düşünülüyor.

Bunun yanında piyasanın en büyük altcoin’i olan ETH da bir düşüş yaşadı. Yazının kaleme alındığı sırada 1.841 dolardan işlem gören ETH, 224,7 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Analistlere göre her ne kadar Merge fiyatı etkilese de ETH’nin BTC ile birlikte hareket ediyor olması fiyatı baskılıyor olabilir. Bu noktada analistler 1.900 doların ilk direnç ve 1.800 doların ilk destek olarak çalışabileceğini düşünüyor.

Altcoin’lerde Son Durum

Son düşüşün ardından kripto para piyasası toplam değeri 1,1 trilyon dolara gerilerken altcoin’lerde de gözle görülür geri çekilmeler olduğu ifade edilebilir. Dogecoin (DOGE) son 24 saat içinde %6’nın üzerinde geri çekilirken Shiba Inu (SHIB) %8 düşüş kaydetti.

Buna ek olarak Binance Coin (BNB) %4, Ripple (XRP) %3, Solana (SOL) %7, Cardano (ADA) %6 düşüş yaşadı. Piyasa değeri bakımından en büyük ilk 50 kripto para birimi değerlendirildiğinde ise sadece Chiliz’in (CHZ) %5 gibi bir artış yaşadığı görülüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

En Büyük Altcoin Önce Hangi Seviyeyi Görecek!

Sonraki Haber

Ethereum Önemli Seviyeler: Yatırımcılar Dikkat!

İlgili Haberler