Kriptolarda Kan Gölü: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlayda Peker

Kripto para birimleri haftaya deyim yerindeyse bir depremle başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin, 29.000 ve 28.000 dolarlık destekleri kaybettikten sonra adeta serbest düşüşe geçti ve düşüş durmuş gibi görünmüyor. Bununla birlikte toplam kripto para piyasası değerinin de 1 trilyon dolar seviyelerine gerilediği görülüyor.

Bitcoin Fiyatı ve Grafikler

Lider kripto para birimi Bitcoin, yazının kaleme alındığı sırada 24.645 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içinde %10’un üzerinde yaşadığı kayıp endişelerin artmasına sebep oluyor. 12 Mayıs’ta Bitcoin için 24.500 dolar dip seviye olmuştu ve şu anda da bu seviyenin yeni bir testi ile karşı karşıya olduğumuz ifade edilebilir.

Bitcoin’in düşüşünü aslında son zamanlarda altcoin’lerde gelişen olaylar, küresel anlamda yüksek enflasyon ve savaş haberleri etkiliyor. Analistler bir süre daha BTC’de düşüşlerin devam edebileceğini, çünkü küresel olayların henüz son bulmadığını ifade ediyor.

Bunlara ek olarak eğer 24.500 dolarlık destek kırılırsa Bitcoin’in ilk olarak 22.000 doları test edebileceği düşünülüyor. Burada yeni aşağı yönlü bir hamle gelirse fiyatın 20.000 dolara düştüğünü görebiliriz.

Bunlara ek olarak eğer 24.500 dolarlık destek kaybedilmezse analistlere göre bir süre 25.000 dolar ile 30.000 dolar bandında volatil hamleler gelebilir. 30.000 doların hacimli bir kırılımı ise BTC’nin 32.000 doları test etmesini sağlayabilir.

Altcoin’lerde Son Durum

Lider kripto para biriminde bu denli düşüşlerin yaşanması tabii ki altcoin’leri de etkiledi. Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum son 24 saat içinde %12’den fazla düştü ve yazının kaleme alındığı sırada 1.281 dolardan işlem görüyor.

Bununla birlikte piyasa değeri bakımından ilk on kripto para birimine bakıldığında da en kötü performansı Ethereum (ETH) ve Solana’nın (SOL) sergilediği görülüyor. Kayıplar konusunda en az düşüş yaşayan altcoin ise Ripple (XRP) oldu. XRP son 24 saat içinde yaklaşık olarak %6 değer kaybetti.

Aslında analistler günlerdir BTC’de daha büyük bir geri çekilme olacağını ve 24.000 dolar seviyelerinin görüleceğini ifade ediyordu. Dolayısıyla yatırımcıların kötü piyasa koşullarında bir süre daha temkinli olmasında fayda var gibi görünüyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

500 Milyon Dolarlık Tasfiye Ufukta! Ethereum Düşmemeli!

Sonraki Haber

Celsius’ta Neler Oluyor: İşte Detaylar

İlgili Haberler