Kripto Volatilite Krizi BTC ve ETH için Patlayıcı Bir Hareketin Habercisi Mi?

İlayda Peker

Kripto piyasaları geçtiğimiz dokuz hafta boyunca nispeten hareketsiz kaldı. Bu tür düşük volatilite dönemleri, zincir içi analizlere göre genellikle büyük bir hareketten önce gelir.

Tarihsel Kripto Volatilite Düşüşleri

Zincir üstü analiz sağlayıcısı Glassnode, 9 Ocak tarihli bir raporunda piyasaların yıla uykuda başladığını söyledi. Aslında Kasım ayı başındaki FTX çöküşünden bu yana sıkı bir aralıkta kaldılar.

Bitcoin ve Ethereum son zamanlarda tarihsel olarak düşük volatilite gördü ki bu daha büyük bir şeyin başlangıcı olabilir:

Bu tür dönemler tarihsel olarak patlayıcı piyasa hareketlerinden önce gelmiş ve geçmiş örnekler hem varlık değerlemelerini yarıya indirmiş hem de yeni boğa piyasalarını tetiklemiştir.

Bitcoin üç haftadan uzun bir süre boyunca sadece dar bir fiyat aralığında işlem gördü. Sonunda 9 Ocak’ta 17.000 $’ın üzerine çıktı ama hala bir konsolidasyon aşamasında gibi görünüyor.

Bu denli düşük bir dalgalanmanın yaşandığı son iki dönem Kasım 2018 ve Nisan 2019’da gerçekleşmişti. İlk dönemi büyük bir piyasa düşüşü, ikincisini ise büyük bir yükseliş takip etti.

Kasım 2018’in yanı sıra, önceki tüm örnekler “önümüzdeki yolda çok daha yüksek volatilite ortamlarından önce geldi ve çoğu daha yüksek işlem gördü” diye ekledi.

Aktif BTC Adresleri

Yeni ve aktif BTC adresleri gibi zincir içi faaliyetler de birkaç aydır sabit bir seyir izliyor. Glassnode’a göre ayrıca, Bitcoin ağı tarafından işlenen toplam USD değeri de serbest düşüşte.

Büyük işlemler azaldı, bu da kurumsal ölçekli sermaye akışlarında önemli bir durgunluğa ve belki de bu grup arasında meydana gelen ciddi bir güven sarsıntısına işaret ediyor. Dahası, ETH için tarihsel olarak daha da az sessiz dönem olmuştur. Temmuz 2020’deki sessiz dönemi, 2020/21 boğa piyasasının başlangıcı takip etti.

Ethereum gas fiyatlarının döngünün en düşük seviyelerine yakın seyretmesi, blok alanı için talebin azaldığını gösteriyor. Raporda, bu durumun birçok sektörde yaşandığı belirtildi:

Bazı alanların göreceli gas tüketimi baskınlığı azalıyor: MEV botları, Köprüler, DeFi protokolleri ve ERC-20 tokenleri.

Ayrıca, 2022 BTC ve ETH’nin önceki döngü zirvelerinin altında kapandığı ilk yıl oldu. Glassnode, 2022-23 tatil döneminin tarihsel olarak sakin geçtiği ve “bu tür koşulların uzun süre devam etmesinin nadir olduğu” sonucuna vardı.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX’in Eski Baş Mühendisi Federal Savcılarla Görüşüyor

Sonraki Haber

Bu Stablecoin Hacmi FTX’ten Sonra USDT’nin 5 Katına Çıktı!

İlgili Haberler