Ethereum (ETH) Balina Etkinliği, Bu Sebeple Artıyor

İlayda Peker

Ethereum (ETH) ağındaki balina işlemleri, dip alım faaliyetinin 16 Aralık’ta görülen dibe yaklaşmasının ardından bu hafta başında 1 milyon doları aşan 410 işlemi geçecek şekilde son zamanlarda artış gösterdi.

ETH Balina Faaliyeti

Zincir içi analiz firması Santiment’e göre, Ethereum‘un balina işlemleri, fiyatların bu hafta başında yükselmesinin ardından “güzel bir ivme gösterdi” ve kripto para birimi token başına 1.200 doların altından yazı yazıldığı sırada yaklaşık 1.250 dolara çıktı.

Santiment’e göre Ethereum balina işlemleri, değeri 100.000 ila 1 milyon dolar arasında olan işlemler olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte, büyük Ethereum sahiplerinin faaliyetlerine dikkatle bakılması gerektiğini belirtmek gerekir, çünkü balina işlemlerindeki artış bir güven işareti olabilirken, bu yatırımcıların sadece kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmak istemeleri de mümkündür.

Geçen yılın sonlarında bir Bloomberg Intelligence raporu, Ethereum’un önümüzdeki birkaç ay içinde amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin’den ($BTC) daha iyi performans gösterebileceğini öne sürdü. Raporda Ethereum’un $BTC‘ye kıyasla kaydettiği ilerlemelere ve diğer risk varlıklarının çoğunu etkileyen deflasyondan etkilenmemiş olmasına atıfta bulunuldu.

ETH Volatilitesi

Raporda ayrıca Ethereum’un yıllık voletilitesinin Bitcoin’in yaklaşık 1,3 katı olduğu, yani fiyat dalgalanmalarına daha yatkın olabileceği kaydedildi. Buna rağmen, raporun yazarları Ethereum’un risk varlıklarındaki son gerilemenin tozu dumana karıştığında Bitcoin’den daha iyi performans gösterme eğilimini sürdüreceğine inanıyor.

Son zamanlarda Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un ekosistemi konusunda kendisini heyecanlandıran beş temel uygulama kategorisi belirledi: Para, merkezi olmayan finans (DeFi), kimlik sistemleri, merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar) ve hibrit uygulamalar. Buterin bir blog yazısında, bu alanların her birinde kaydedilen ilerlemeyi ve gelecek için sahip oldukları potansiyeli tartıştı.

Para kategorisinde, sabit coinlerin ve ölçeklendirme teknolojisinin gelişimini vurgularken, DeFi‘de aşırı sermayeleşme döneminden sonra istikrar potansiyeline işaret etti. Sign In With Ethereum ve Ethereum Name Service gibi kimlik sistemleri, kullanıcılara kimliklerini kanıtlama ve hizmetlere erişme olanağı sunarken, DAO’lar merkezi olmayan yönetişim yapıları sunuyor. Blok zinciri ve diğer sistemleri bir araya getiren hibrit uygulamalar, özellikle oylama sistemlerinde gelişmiş güven modelleri sunmaktadır.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yatırımcılar Lido DAO’ya (LDO) Neden İlgi Gösteriyor?

Sonraki Haber

Solana (SOL) Rakiplerini Geride Bırakıyor

İlgili Haberler