Kripto Varlıklarını Hedef Alan Dolandırıcılık Olayları: Yıl İçinde 997 Milyon Dolar Ele Geçirildi

Bitcoin Haber

Blockchain güvenlik firması CertiK’in raporuna göre, sadece Ağustos ayında kötü niyetli aktörler tarafından 45 milyon doların üzerinde kripto varlık ele geçirildi. Yılbaşından bu yana toplamda ise bu miktar 997 milyon dolara ulaştı.

CertiK, Ağustos ayında dolandırıcılık yöntemleri ile 26 milyon dolar, flaş kredi saldırılarından 6,4 milyon dolar ve istismarlar yöntemlerinden 13,5 milyon dolar ele geçirildiğini belirtti. Bu önemli kayıplara yol açan olaylar arasında Zunami Protokolü saldırısı, Exactly Protokolü istismarı ve PEPE token rug-pull olayı bulunuyor.

2023 yılında şu ana kadar istismarlar, hackler ve dolandırıcılıklar nedeniyle toplamda 997 milyon doların üzerinde para kaybedildi. Bu miktar, flash kredi saldırıları nedeniyle kaybedilen 261 milyon dolar, rug-pull dolandırıcılığı nedeniyle kaybedilen 137 milyon dolar ve istismarlar nedeniyle kaybedilen 596 milyon doları kapsıyor.

Ağustos ayındaki kayıplar yüksek olsa da, bir önceki ayda meydana gelen 486 milyon dolarlık kayıba kıyasla daha düşüktü. Multichain istismarı bu kayıplara önemli katkıda bulundu ve 14 Temmuz’da faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Multichain’in faaliyetlerini durdurmasının nedenleri arasında finansman eksikliği ve alternatif bilgi kaynaklarının eksikliği gösterildi. Ayrıca, CEO’nun Çinli yetkililer tarafından gözaltına alındığı için iletişim kurulamıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Ekosistemi, Polygon’un ZK-Proof Teknolojisi İle Güçlenebilir

Sonraki Haber

Ethereum Tabanlı NFT’lerin İşlem Hacmi 2 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

İlgili Haberler