Kripto Topluluğu New York Times Bitcoin Madenciliği Makalesini Eleştiriyor

Bitcoin Haber

Riot Platforms’dan bir yönetici, Bitcoin madenciliği hakkında yanlış bilgiler içeren yakın tarihli bir makale nedeniyle The New York Times’ı eleştirdi. Medya kuruluşunu eleştiren Rochard’a sektördeki diğer yöneticiler de katıldı.

Bitcoin Madenciliği FUD’u

Madencilik şirketi Riot Platforms’un Başkan Yardımcısı Pierre Rochard, 10 Nisan’da New York Times’a Bitcoin madenciliğiyle ilgili bir yazı nedeniyle tepki gösterdi. Yayın, Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki maliyetini tartışan bir parça yayınladı ve süreçten kaynaklanan karbon emisyonlarını tahmin etmek için araştırma yaptı.

Araştırma metodolojisi Rochard’ın başlıca sorunuydu; Rochard “çok sayıda hayali kısmi rezervli karbon muhasebesi” ve “emisyonları uydurmak için defterlerde oynama” olduğunu belirtti. New York Times “piyasa temelli bir simülasyon gerçekleştirdiğini” belirtmiştir. Rochard yayının verileri nasıl elde ettiğini görmek için metodolojiyi ve simülasyonu açık kaynak olarak yayınlamasını istiyor.

NYT, hem kamuya açık hem de gizli kayıtları ve yaptırılan çalışmaları kullanarak, “en büyük operasyonların enerji kullanımı ve doymak bilmez taleplerinin dalgalanma etkileri hakkında bugüne kadarki en kapsamlı tahminleri” oluşturmak için 34 büyük ölçekli madencilik operasyonunu belirledi.

Riot Platforms haberde birkaç kez anıldı. NYT, Rockdale, Teksas’taki madencilik operasyonunun en yakın 300.000 evle aynı miktarda elektrik kullandığını ve “Amerika’daki en yoğun güç kullanan Bitcoin madencilik operasyonu” olduğunu belirtti.

Times, kar amacı gütmeyen bir teknoloji şirketi olan WattTime’dan alınan bilgileri aktardı. Şirketlerin, tıpkı Rochard’ın yaptığı gibi, kullanılan yönteme itiraz ettiklerini belirtti. Şirketlerin öne sürdüğü itiraz, emisyonların nasıl hesaplandığıyla ilgiliydi. Şirketler bunun kendilerini “adil olmayan bir standarda tabi tuttuğunu” belirttiler.

Rapor, Amerika Birleşik Devletleri’nin madencilik sektöründeki varlığını arttırdığı bir dönemde geldi. Çin’in kripto madenciliğini yasaklamasından bu yana, endüstri Amerika Birleşik Devletleri’ne kaymıştır. Özellikle Teksas, eyalet düzeyindeki mevzuatın da sektörü desteklemesiyle, sektör için bir yuva haline geldi.

Kripto endüstrisindeki diğerleri de eleştirilere katılarak çalışmanın kötü yürütüldüğünü ve endüstrinin bazı yönlerini haksız bir şekilde karakterize ettiğini ima etti.

New York Times

Bu, New York Times’ın kripto topluluğunun öfkesini çektiği ilk sefer değil. Yayın, Sam Bankman-Fried’a yazdığı “soluksuz bir aşk mektubu” nedeniyle eleştirilmişti. O zamanki argüman, NYT’nin gözden düşmüş eski FTX CEO’su hakkında bir puf parçası yayınlamış olmasıydı.

Bu haberi eleştirenler arasında Brian Armstrong, Jesse Powell, Zooko Wilcox ve Edward Snowden gibi sektörün önde gelen isimleri de vardı. NYT, madencilikle ilgili bu hikayenin kripto topluluğu içinde hız kazanması halinde kripto topluluğundan başka bir salvoyla karşılaşmak zorunda kalabilir.

Kripto Topluluğu Binance CEO’su Kırmızı Bildirim FUD’u Üzerinden Medyayı Çöpe Attı

Medya kuruluşları son zamanlarda kripto endüstrisiyle ilgili haberlerinden dolayı eleştiriliyor. Geçtiğimiz hafta, kripto piyasası ve özellikle Binance Coin, kripto alanındaki bazı kişilerin Interpol’ün Binance CEO’su Changpeng Zhao için kırmızı bülten yayınladığına dair söylentiler yayınlamasının ardından darbe aldı.

Ortaya çıkan FUD, toplulukta bazı endişeleri körükledi. Zhao ve diğerleri bu tür söylentileri kesin bir dille yalanladı ve bireyleri bilgi kaynaklarına dikkat etmeye çağırdı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tone Vays, Sıkıcı Konsolidasyonun Ortasında Bitcoin’in Yükselmesini Bekliyor

Sonraki Haber

Elon Musk’ın Tweeti XRP Topluluğunun Dikkatini Çekti, İşte Attığı Tweet

İlgili Haberler