Kripto Paralar Yeniden Düşüşe Geçti: Bitcoin Neden Düşüyor?

İlayda Peker

Kripto para birimleri bir yükseliş hamlesinde Bitcoin’in 45.000 dolar bandında reddedilmesinden sonra yeni bir düşüş trendi başlattı. Toplam kripto para piyasası değeri 1,8 trilyon dolara gerilerken hemen hemen tüm kripto para birimlerinin yönü aşağı çevirdiği görülüyor.

Bitcoin ve Altcoin Fiyatları

Lider kripto para birimi Bitcoin yazının kaleme alındığı an itibari ile 41.700 dolar bandında işlem görürken, toplam kripto para piyasası değeri 10 Kasım’daki yaklaşık 3 trilyon dolarlık zirvesinin %40 altında bulunuyor.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lerde de aşağı yönlü hamleler olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Aslında bu durum, BTC’de geri çekilme yaşandığı için anormal bir durum değil.

Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin konumundan bulunan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde yaklaşık olarak %6 değer kaybetti ve önemli bir seviye olarak görülen 2.750 dolar sınırında işlem görüyor. Bunun yanında Ripple (XRP) son 24 saat içinde %4’ün üzerinde değer kaybı yaşarken, Cardano (ADA) %5 ve Avalanche (AVAX) %6 değer kaybetti.

Piyasanın popüler şaka coin’leri olan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu da (SHIB) son 24 saat içinde düşüş yaşayan kripto paralar arasında yer alıyor. İki meme token’ın da yaklaşık olarak %3 değer kaybettikleri görülüyor.

Mart Ayı Fiyat Beklentileri

Analistler aslında Mart ayının kripto para birimleri için yükseliş ayı olacağını düşünüyordu. Ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim bu beklentileri etkilemiş olabilir. Uzman isimler Bitcoin’in bir süre daha 40.000 dolar ile 45.000 dolar bandında konsolide olacağını ve bu iki seviyenin bir sonraki yönün belirlenmesinde önemli olacağını düşünüyor.

Buna ek olarak Bitcoin fiyatında bugün derinleşen düşüşün, Ukrayna’daki nükleer enerji santralinde savaş sebebiyle çıkan yangından kaynaklanabileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla yatırımcıların bu dönemde temkinli olmasında ve gündemi takip ederek işlemler yapmasında büyük fayda bulunuyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Mart Sonunda Ne Kadar Olacak? 

Sonraki Haber

Büyük Futbol Kulübünden OKX Anlaşması!

İlgili Haberler