Kripto Paralar Son Düşüşten Sonra Yoluna Devam Edebilecek Mi?

İlayda Peker

10 Kasım’da akşam saatlerinde Çin’in emlak devinin iflasını açıkladığı haberlerinin yayılmasından sonra Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinde çok ciddi aşağı yönlü hareketler görüldü. Analistlerin büyük çoğunluğu bu düzeltmenin beklendiğini ve Evergrande’nin işleri sadece biraz öne aldığını ifade ederken bazıları bu düşüş sonrasında yeni bir yükseliş dalgasının başlamayacağını düşünüyor.

Kripto Paralarda Olası Yükseliş Senaryosu

Bilindiği gibi genel bir altcoin rallisinin başlaması için öncelikle Bitcoin’in hedeflenen seviyelere ulaşması gerekiyor. Bu noktada BTC’nin ilk hedefinin 72.000 dolar olduğunu ifade edebiliriz. 72.000 dolar üzerinde Kasım kapanış hedefi 93.000 dolar ve 2021 yılı yıl sonu hedefi en az 100.000 dolar.

Bitcoin’in bu artış yolculuğunu başlatması ile birlikte altcoin’ler de yukarı yönlü harekete geçebilir. Bir altcoin rallisinin başlaması ise muhtemelen lider kripto para birimi Ethereum tarafından yönlendirilecek. Zaten dikkat ederseniz Bitcoin’in son zirvelerinden hemen sonra ETH da rekor seviyelere ulaştı.

Dolayısıyla piyasada beklendiği gibi bir altcoin rallisinin yaşanması şu an için Bitcoin’in fiyat hareketlerine bağlı. Analistlerin büyük çoğunluğu şu anda piyasada paniğe gerek olan bir durum olmadığını ifade ediyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise Bitcoin fiyatı, 64.400 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Kripto Paralarda Olası Düşüş Senaryosu

Her ne kadar piyasanın büyük çoğunluğu yükseliş beklentisinde olsa da Bitcoin’in zirveyi gördüğünü düşünen ve uzun bir süre boyunca yeni ATH’nin gelmeyeceğini düşünen karamsar analistler de var. Böyle bir durumda muhtemelen Bitcoin bir süre konsolide olduktan sonra konsolidasyon sürecini aşağı yönlü kırarak 58.000 dolara doğru hızlı bir düşüş yaşayabilir.

58.000 dolar bandında oluşan desteğin kırılması ise 55.000 ve ardından 50.000 dolara düşüşü tetikleyebilir. BTC’deki düşüş altcoin’leri de etkileyeceği için analistlerin beklediği altcoin rallisi ve 2021 hedefleri böyle bir senaryoda geçersiz olacaktır.

Dolayısıyla kripto para piyasasının volatil olması sebebiyle yatırımcıların her türlü durumu göz önünde bulundurarak ve mutlaka stop kullanarak işlem yapmalarında büyük fayda var.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önümüzdeki Yıl Bitcoin (BTC)’i Benimseyen Ülke Sayısı Artacak!

Sonraki Haber

ABD’nin En Büyük Sinema Zinciri, Kripto Paralar İle Ödeme Dönemini Resmen Başlattı

İlgili Haberler