Kripto Paralar Neden Düştü? Altcoinler Yükselecek Mi?

Fatih Uçar

Piyasalar 16:15 itibariyle yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Bitcoin son 24 saatte 40.000 doların üzerine çıkmıştı. FED tarafından yapılan açıklamalar uzun vadede bize nasıl bir gelecek çiziyor? Kripto para piyasalarına dair değerlendirmeler ve son düşüşün sebeplerine eğiliyoruz. İşte detaylar.

Kripto Paralar Neden Düştü?

Bitcoin (BTC), bugün ABD borsalarının açılmasıyla birlikte yönünü yeniden güneye çevirdi. Fiyat 36.500 dolara kadar gevşedi ve altcoinler kazanımlarının neredeyse tamamını kaybetti. Daha önce de birçok kez ifade ettiğimiz gibi teknoloji hisseleriyle Bitcoin’in yüksek korelasyonu bulunuyor. BTC adeta bir hisse senedi gibi hareket ediyor. Federal Rezerv’den gelen yorumların ardından düşüşe geçen hisse senedi piyasaları, kripto paraları da peşinden sürükledi.

NASDAQ güne %5 zararla devam ediyor ve DOW ile S&P 500 %3’ün üzerinde zarar yazdı. Yaşanan sert düşüşün FED tarafından yapılan açıklamalarla ilişkili olduğu biliniyor.

Altcoinler Yükselecek Mi?

Michaël van de Poppe, Bitcoin’e odaklanarak, 38.000 dolar testinin makul olduğunu savunuyordu. Ancak alıcılar bu bölgeyi de koruyamadı. Poppe şunları söylemişti;

“38.000 doların üzerinde kaldığımız sürece, her şey yolunda görünüyor. Eğer kısa vadede 37.500 doları kaybedersek bu daha fazla düşüş anlamına gelebilir”.

Nitekim öyle de oldu, 16:15 itibariyle 15 dakikalık mumların tamamını kırmızı yakan Bitcoin nihayet 36.500 dolara kadar gevşedi. Yazı hazırlandığı sırada ise 37.100 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dünyanın ilk spot tabanlı Bitcoin borsasında işlem gören fonu Purpose Bitcoin ETF‘ye girişleri analiz eden analist Jan Wuestenfeld, 4 Mayıs’ta yeni bir rekor kırıldığını söyledi.

Dün 2.900 BTC’lik giriş olduğuna dikkat çeken Jan, Bitcoin’e artan ilgiye dikkat çekti. Wuestenfeld, zincir üstü analitik firması Glassnode‘dan bir grafik paylaşarak, “Dün Powell’ın 75 baz puanlık artışları düşünmediklerine dair yorumu insanları buna yönlendirmiş olabilir” dedi.

Purpose’un yönetim altındaki varlıklarının tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece 2.000 BTC uzakta olduğunu da sözlerine ekledi. Yine de Bitcoin kritik 38.000 dolar desteğinin altında bulunuyor ve altcoin yatırımcılarının yükseliş için bir süre daha beklemesi gerekiyor. Altcoinlerin önemli bir kısmı %85’in üzerinde Bitcoin ile uyumlu hareket ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elon Musk’tan Yatırım Tavsiyesi!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Korkutan Tablo: BTC Yükselişe Ne Zaman Geçebilir?

İlgili Haberler