Kripto Paralar Kredi Kartlarının Yerini Alabilir Mi?

İlayda Peker

Geleneksel bankacılık sistemlerinde müşterilerden birçok farklı adlandırma ile birçok farklı işlem ücreti alınıyor. Özellikle kredi kartlarında, “kart aidatları, işlem ücretleri, gecikme faizleri, işletmelere uygulanan ek kesintiler” gibi birçok ücret talep ediliyor.

Bunların yanı sıra kripto para birimlerinde de işlem ücreti mevcut ancak bu ücret hem geleneksel sistemlere oranla çok düşük hem de tek bir ücret tipi var.

Visa Ve MasterCard

Wall Street Journal Çarşamba günü yaptığı bir açıklama ile Visa ve MasterCard’ın işlem ücretlerini arttırmaya hazırlandığını dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre iki firma POS cihazı işlem ücretlerini arttırmayı planlıyor.

Her ne kadar bu işlem ücretleri tüketiciler tarafından görülmese de işletmelerin maliyeti artıyor ve haliyle bu durum tüketici tarafına da yansıyor. Yani yapılan her kredi kartı işleminde işletme bankaya o POS cihazını kullandığı için işlemin belli bir yüzdesini ödüyor. Ödenen bu miktar da tabii ki fiyat artışı şeklinde tüketiciye yansıyor.

İşletmeler Alternatif Arayacak

Kredi kartı ücretleri arttıkça, diğer seçenekler işletmeler için daha çekici hale gelecek ve bu seçenekler arasında kripto para ödemeleri de bulunuyor. Her ne kadar kripto para birimlerinde de işlem ücretleri bulunsa da geleneksel sistemlere göre bu ücretler oldukça düşük ve oransal olarak değişmiyor.

Buna ek olarak özellikle bazı kripto para birimlerinde işlem ücretlerinin daha düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda işletmelere ve dolayısıyla müşteriler için kripto paralara kredi kartından daha iyi birer seçenek olabilir.

Öte yandan COVID-19 salgını ile birlikte online alışverişlerin artması ile dünyada tamamen yeni bir sisteme geçildiği görülüyor. Bu dönemde kredi kartı kullanımları artarken insanların daha ucuz ve daha hızlı yollar bulması halinde kredi kartından vazgeçebilecekleri düşünülüyor.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

11 Yıldır Uyuyan Cüzdan Uyandı: 5 Milyon Dolarlık BTC İşlemi Gerçekleşti!

Sonraki Haber

Michael van de Poppe: “Bitcoin’de (BTC) Tehlike Hala Geçmedi”

İlgili Haberler