Bitcoin’den Sonra Kullanılabilirlik Değeri En Büyük Kripto Hangisi? Anket Sonuçları Ne Diyor?

İlayda Peker

Bitcoin, piyasadaki ilk ve lider kripto para birimi. Dolayısıyla en tanınanı ve kullanım durumu açısından en popüler olanı da Bitcoin (BTC). Peki, Bitcoin’den sonra gerçek kullanılabilirlik değeri açısından en büyük kripto para hangisi?

Ethereum İlk Sırada

Twitter üzerinden Bitcoinhaber.net olarak yaptığımız ankete göre Bitcoin’den sonra gerçek kullanılabilirlik değeri açısından en büyük kripto para biriminin Ethereum olduğu düşünülüyor. Ankete katılan 3.005 kişiden %55,9’unun Ethereum’u kullanılabilirlik açısından Bitcoin’den hemen sonra değerlendirdiği görülüyor.

Bu sonuç, hem Ethereum’un en popüler kripto para birimleri arasında yer almasından hem piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olmasından hem de akıllı sözleşmelere odaklanıyor olmasından kaynaklanan bir sonuç olabilir.

Bunlara ek olarak Ethereum’un işlem ücretlerinin düşürülmesi ve ölçeklenme sorunun çözülmesine odaklı ETH 2.0 güncellemesinin sorunsuz şekilde başlatılmasının da sonuç üzerinde etkisi olabilir.

Ripple Neden İkinci Sırada?

İlginç bir şekilde ankete katılanların %19,3’ü gerçek kullanılabilirlik değeri açısından Bitcoin’den ve Ethereum’dan sonra Ripple’ın geldiğini düşünüyor. Aslında Ripple’ın şu anda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı dava ile başı dertte.

Ayrıca birçok borsa XRP’yi delist etti ve XRP fiyatı ile ilgili beklentiler belirsizliğini koruyor. Ancak katılımcılar, Ripple Labs’in uluslararası ödemelere odaklanması ve son yıllarda bu konuda birçok ülkeden birçok finansal kurum ile ortaklığa imza atması sebebiyle Ripple’ın kullanım durumunun büyük potansiyele sahip olduğunu düşünüyor olabilir.

İşlem saati kısıtlamaları ve alınan büyük ücretler sebebiyle özellikle yüksek meblağlarda gerçekleşen transferlerde uluslararası ödemelerde sorunlar yaşanabiliyor. Ripple da aslında tam olarak bu sorunlara çözüm ürettiği ve XRP kullanımını zorunlu kılmadığı için gerçek kullanılabilirlik değeri açısından üst sıralarda yer alıyor olabilir.

Binance Coin ve Polkadot

Anket sonuçlarına göre katılımcıların %13,2’si Binance Coin’in (BNB) gerçek kullanılabilirlik değeri açısından Bitcoin’den sonra gelmesi gerektiğini düşünürken %11,6’lık kesim Polkadot’un Bitcoin’den sonra gelmesi gerektiğini düşünüyor.Total
42
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC-XRP Davası Popülerliğini Korurken, Bu Eyaletten Ripple İçin İyi Haber Geldi

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 22/02/2021

İlgili Haberler