Kripto Paralar Kıpkırmızı: Piyasadaki Düşüşün Sebebi Ne?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinin oldukça zor bir güne uyandıklarını ifade etsek yanlış olmaz. Başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere hemen hemen tüm kripto para birimlerinde gözle görülür düşüşler var. Ancak bu noktada sadece kripto para birimlerinin değil genel olarak tüm piyasaların zor zamanlar geçirdiğini hatırlatmak gerekiyor.

Peki, kripto paralardaki bu kırmız rengin sebebi ne?

Kriptolar neden Düşüyor?

Ortaya atılan iddialara göre ABD’deki kripto düzenlemelerini güçlendirmekle ilgilenen Amerika Başkanı Joe Biden, sermaye kazancı vergilerini artırmak için Kongre’ye bir teklif sunmaya hazır.

Söylentiye göre, ücretler yatırımcıların şu anda ödemek zorunda oldukları ücretlerin neredeyse iki katına çıkmasına sebep olacak. Ayrıca iddialara göre Biden, bazı sosyal programları sürdürmek için milyoner yatırımcılara en az %43,4 vergi uygulamak istiyor.

Konuya aşina kişilerin yaptığı açıklamalara göre söz konusu teklif yalnızca bir yıldan kısa bir süre içinde 1 milyon dolardan fazla kazanan ve aynı süre boyunca varlıklarını elinde tutan yatırımcılar için geçerli. Yani bu durumun başrol oyuncusu balinalar.

Federal yasaya ek olarak yatırımcılar ayrıca her eyaletin yasalarına göre öngörülen yatırım geliri ve diğer ücretler için mevcut bir ek vergi ödemelidir. Bloomberg, New York ve California’daki milyoner yatırımcıların bu durumdan en kötü etkilenenler olabileceğini belirtiyor.

Bitcoin Fiyatındaki Sert Düşüş

Bu haberlerin duyulmasının ardından tüm hafta karışık sinyaller veren Bitcoin (BTC) sert bir hamle ile 55.000 dolar seviyelerinden 48.500 dolar bandında kadar geriledi. Son 24 saat içinde %7’nin üzerinde düşen BTC’nin bir hafta öncesine göre de %20 daha düşük değerden işlem gördüğü söylenebilir.

Bunlara ek olarak altcoin’lerde de benze ve hatta daha kötü tablolar var. Örneğin; piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para olan ve dün yeni bir rekora imza atan Ethereum (ETH) %7, piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para Binance Coin (BNB) %10 ve piyasa hacmi bakımından en büyük beşinci kripto para birimi olan Ripple (XRP) %20 düştü.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’dan Yeni Rekor! ETH 2.600 Dolara Dokundu!

Sonraki Haber

Coinbase Pro Sürpriz Bir Şekilde Tether’i (USDT) Listeliyor

İlgili Haberler