Bitcoin (BTC) Dominance 2018 Yılından Sonra En Düşük Seviyesinde!

İlayda Peker

Aralık ayından bu yana devam eden Bitcoin rallisinin ardından analistler ve yatırımcılar düşen Bitcoin hakimiyetine (Bitcoin dominance) odaklanıyorlar. Çünkü Bitcoin hakimiyetinin düşmesi, BTC fiyatının konsolide olması ile birleştiğinde bir altcoin sezonunun en önemli sinyali olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin Dominance Düşüyor

Elde edilen verilere göre Bitcoin’in hakimiyeti şu anda Ağustos 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve psikolojik olarak önemli bir seviye olan yüzde 50 seviyesinin altına düşmeye yaklaştı.

21 Nisan’da en büyük kripto para biriminin piyasa payı 7 Ağustos 2018’den bu yana ilk kez yüzde 50,7’ye dokundu. Böylece Bitcoin dominance Ocak zirvesi olan yüzde 73 bandından yüzde 31 düşüş yaşamış oldu.

Bitcoin hakimiyeti düşerken, eğer BTC fiyatı konsolide olursa yani fiyat bir düşüş grafiğine girmezse altcoin’ler için bir rallinin başlayabileceği düşünülüyor. Bu noktada Bitcoin yükseliş eğilimindeyken de altcoin’lerin yukarı yönlü grafik çizdiğini ancak bahsi geçen dominance’ın düşmesi halinde altcoin’lerin şansının arttığını belirtmek gerekiyor.

Altcoin Rallisi

Eğer Bitcoin bir süre konsolide olurken dominance yüzde 50 seviyesinin altına düşerse fonların altcoin birimlerine kaymaya başlayacağı düşünülüyor. Bu durumda piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum’un (ETH) 3.000 dolara, piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi Ripple’ın (XRP) 3 dolara doğru harekete geçebileceği ifade ediliyor.

Ayrıca analistler böyle bir durumda küçük hacimli kripto para birimlerinde, yüksek hacimli kripto para birimlerine kıyasla daha büyük artışların yaşanabileceğini de ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Akita Inu: Sıradaki Dogecoin (DOGE) Olabilir mi?

Sonraki Haber

Ethereum’dan Yeni Rekor! ETH 2.600 Dolara Dokundu!

İlgili Haberler