Kripto Paralar Karışık Sinyaller Veriyor! BTC, ETH ve Diğerleri

Bitcoin Haber

Çarşamba sabahı Asya’da Bitcoin düştü ve Ether çok az değişti; stablecoin olmayan ilk 10 kripto para biriminin geri kalanı ise karışık işlem gördü. XRP kazananlara öncülük ederken Litecoin en büyük kaybı yaşadı. Kripto para birimleri, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü Kongre’de yaptığı ve faiz oranlarında beklenenden daha sert bir artışa ilişkin endişeleri artıran ve ABD hisse senetlerini düşüşe geçiren açıklamalarından büyük ölçüde sıyrılmış görünüyor.

Kripto Paralarda Son durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin son 24 saatte %0,79 düşüşle Hong Kong’da sabah 09:00 itibariyle 22.261 ABD dolarına geriledi. Lider kripto para birimi son yedi günde %3,74 düşüş yaşadı. Ether %0,06 artışla 1.567 ABD dolarına yükseldi, ancak geçtiğimiz hafta %2,22 kayıpla kırmızıda yer aldı.

Litecoin, stablecoin olmayan ilk 10 kripto para birimi arasında 24 saatlik en büyük kaybı yaşadı ve %2,12 düşüşle 86,08 ABD dolarından işlem gördü. Token geçtiğimiz hafta %8,42 değer kaybetti.

XRP %3,52 artışla 0,38 ABD Dolarına yükselerek kazananlara öncülük etti. Pazartesi günü tanıklık üzerine verilen bir mahkeme kararı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile devam eden davasında, XRP tarafından desteklenen bir kripto ödeme ağı olan Ripple Labs’ı kısmen destekledi. XRP yedi günlük süre zarfında %1,90 değer kazandı.

ABD merkezli kripto borsası Kraken, Pazartesi günü Silvergate ile olan ilişkisini “sonlandırdığını” tweetleyerek, zor durumdaki kripto bankasından uzaklaşan kripto firmaları listesine katıldı.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %0,49 düşüşle 1,02 trilyon ABD dolarına geriledi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %26,38 artışla 44,69 milyar ABD dolarına yükseldi.

Hisse Senetleri İlişkisi

ABD hisse senetleri Salı günü düşüş gösterdi. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %1,72, S&P 500 %1,53 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %1,25 düşüşle kapandı.

Düşüş, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın aynı gün Kongre’de yaptığı ve ABD’deki son ekonomik verilerin enflasyonun bir tehdit olmaya devam ettiğini ve faiz oranlarının daha önce öngörülenden daha yüksek seviyelere çıkarılması gerekebileceğini gösterdiğini söylediği konuşmasını izledi.

Çarşamba günü Reuters’e göre, Fed Aralık 2022’de faiz oranlarının 2023’te %5,1 ile zirve yapacağını öngörmüştü, ancak bazı analistler ekonomik verilerin aşırı ısınmaya devam etmesi halinde faiz oranlarının %6,0’ya ulaşabileceğini tahmin ediyor.

ABD faiz oranları şu anda Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviye olan %4,5 ila %4,75 arasında seyrediyor. CME Group analistleri, Fed’in bu ay faiz oranlarını 25 baz puan daha artırma olasılığının %30,2 olmasını bekliyor. Ayrıca 50 baz puanlık bir artış için %69,8’lik bir şans öngörüyorlar ki bu da Pazartesi günkü %31,4’lük tahminin iki katından fazla.

Bu hafta ABD istihdam piyasasına ilişkin olarak Çarşamba günü Şubat ayı özel istihdam bordroları ve Cuma günü Çalışma Bakanlığı’nın Şubat ayı istihdam raporları açıklanacak. Her iki gösterge de Fed’in faiz oranlarına ilişkin karar alma sürecini besliyor. Powell ayrıca Çarşamba günü Capitol Hill’de bir konuşma yapacak.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC ve Voyager Arasındaki Son Gelişmeler

Sonraki Haber

Fed Başkanı Powell, Stablecoin’lerin Finansta Rol Oynayabileceğini Söyledi

İlgili Haberler