Kripto Paralar İle İlgili Atılan Adımlara Tepkiler Büyüyor

Kripto Paralar İle İlgili Atılan Adımlara Tepkiler Büyüyor

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD’li büyük  kripto şirketleri, FinCEN’in kripto ile çalışan işletmeleri müşteri olmayan karşı tarafların kimlikleri hakkında bilgi toplamaya zorlayacak düzenleme önerilerine karşı harekete geçiyor.

Kripto Şirketleri Harekete Geçiyor

Finansal hizmetler firması Square’in CEO’su Jack Dorsey tarafından 4 Ocak’ta gönderilen bir mektup, nakit işlemler için gerekenin çok ötesine geçen raporlama yükümlülükleri getirme ve Sqaure’in güvenilmez veriler toplamasının bekleneceği önerisini konu aldı. Dorsey’nin açıklamalarına göre düzenleme önerileri Square hizmetini tercih etmeyen veya Square müşterisi olarak kaydolmamış kişiler hakkında.

Dorsey konuyla ilgili olarak bugün nakit para için gerekli olmayan bahsi geçen düzenlemelerin kripto para şirketleri için de gerekli olmadığını ifade ediyor. Ayrıca Dorsey, eğer yeni düzenleme önerileri kabul edilirse kripto para kullanıcıları Amerika’dan deyim yerindeyse kaçacak ve daha özgür alanlara yönelecek. Bu da Amerika’nın güncel gelişmelerden ve teknolojilerden geri kalması anlamına geliyor. Ayrıca bu durum Amerika’nın küresel rekabet gücünü de etkileyecek ve düzenleyicilerin daha zor durumda kalmasına sebep olacak.

Bunlara ek olarak Dorsey’nin açıklamalarına göre FinCEN bu hamlesi ile kripto para ekosistemi üzerinde daha az söz sahibi olacak. Çünkü kripto kullanıcılarının ülkeden gitmesi ile müdahale edebilecek bir alan kalmayacak.

Yeterli Süre Tanınmadı

FinCEN, 18 Aralık’ta öneriyi yayınladıktan sonra kamuoyu görüşü için 15 günlük bir süre tanıdı. Bu süre normal şartlarda 60 gün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu kısa süreye rağmen FinCEN’e 6.000’in üzerinde görüş geldi.

Büyük ABD merkezli kripto borsası Kraken de düzenleme önerilerini eleştirenler arasındaydı ve FinCEN’i kuralın uygulanmasının maliyetine ilişkin tahminler sunamadığı için eleştirdi. Ayrıca Square gibi Kraken de yasanın kullanıcıları düzenlenmiş platformlardan uzaklaştıracağı konusunda uyardı.

“Gizlilik İhlalleri”

Bu yasanın kripto para kullanıcılarını ülkeden uzaklaştırmanın yanı sıra bir kişisel gizlilik ihlaline yol açacağını düşünenler de var. Örneğin; Coinbase bahsi geçen önerileri izin verilemez derecede belirsiz olarak nitelendirdi ve bunun kapsamlı gizlilik ihlali yaratabileceğini dile getirdi.

Ancak bunların yanında dün akşam Amerika Hazine Bakanlığı’nın Para Birimi Muhasebe Ofisi (OCC) ulusal bankalara, dağıtık defter ağları için bağımsız node’lar çalıştırmalarına izin verildiğini kamuoyu ile paylaştı. Dolayısıyla Amerika’nın kafası hala kripto paralar ve Blockchain teknolojisi konusunda karışık görünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.