Amerika’dan Blockchain ve Stablecoin’ler Adına Önemli Adım

İlayda Peker

Amerika Hazine Bakanlığı’nın Para Birimi Muhasebe Ofisi (OCC) dün akşam yaptığı açıklama ile ulusal bankalara, dağıtık defter ağları için bağımsız node’lar çalıştırmalarına izin verildiğini kamuoyu ile paylaştı. Yani Amerika’da ulusal bankalar artık Blockchain teknolojisinden faydalanabilecek.

Büyük Gelişme

Bağımsız node doğrulama ağlarına atıfta bulunan OCC’nin yorumlayıcı mektubu, bankaların ödeme faaliyetleri gibi banka tarafından izin verilen işlevleri gerçekleştirmek için INVN’ler ve ilgili stablecoin’ler dahil yeni teknolojileri kullanabileceğini ifade ediyor.

Aslında stablecoin’inlerin geleceğine ilişkin büyük bir belirsizliğin olduğu bir ortamda OCC’nin yaptığı açıklama büyük bir haber olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte yine de OCC, bu tür bir teknolojiyi kullanmanın doğasında siber riskler olduğu konusunda uyarıyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Bankalar ayrıca, operasyonel riskler, uyumluluk riski ve dolandırıcılık dahil INVN ile ilgili faaliyetleri yürütürken potansiyel risklerin farkında olmalıdır. Yeni teknolojiler, bankaların bu riskleri güvenli ve sağlam bir şekilde yönetebilmelerini sağlamak için yeterli teknolojik uzmanlık gerektirir.

Uluslararası Ödemeler

Daha önce Coinbase’in hukuk ekibini yöneten Brian Brooks, Mayıs ayından bu yana Para Birimi Mali İşler Sorumlusu olarak görev yapıyor. Brooks’un görev süresi boyunca ofis, bankalara kriptoda daha aktif olma yetkisi veren ve son zamanlarda, yasal endüstrilerde sergilenen hizmetlerini kesmelerini engelleyen bir dizi rehber yayınladı.

Öte yandan Blockchain Association’ın önde gelen lobici grubu ise mektupta, blok zincirlerinin SWIFT, ACH ve FedWire gibi diğer küresel finans ağlarıyla aynı statüye sahip olduğu belirtiyor. Uluslararası ödemelerin bu tür lider mekanizmaları, son yıllarda Blockchain destekli ödemelerden kaynaklanan rekabete yanıt olarak oyunlarını geliştirmek zorunda kaldı.

Amerika ve Kripto Paralar

Aslında ABD, kripto para birimleri ile ilgili son zamanlarda oldukça karışık sinyaller veriyor. Bir yandan SEC tarafından Ripple’a dava açılırken öbür yandan stablecoin’ler ve Blockchain teknolojisi ile ilgili pozitif adımlar atılıyor.

Ancak yukarıda bahsi geçen son hamle özellikle kripto para benimsenmesinin kapılarını açacak gibi görünüyor. Çünkü bu hamle her ne kadar şu an için sadece stablecoin’lerden bahsedilse de Blockchain teknolojisi ile birlikte tüm kripto para birimlerindeki benimsenme oranını arttırma potansiyeline sahip.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analiste Göre Bu 3 Token’ın 2021 Yılında İzlenmesi Gerekiyor

Sonraki Haber

Kripto Paralar İle İlgili Atılan Adımlara Tepkiler Büyüyor

İlgili Haberler