Kripto Para Piyasasında Son Durum

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Pazartesi sabahı işlemlerinde, piyasa değerine göre stablecoin olmayan ilk 10 kripto para birimi için karışık bir sabahta çok az değişiklik gösterdi. ABD merkezli Kraken kripto borsasının Perşembe günü stake hizmetini durdurması ve hizmeti kaydettirmediği için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 30 milyon ABD doları ceza ödemesinin ardından Bitcoin 22.000 ABD dolarının altında işlem gördü. SEC’in bu hamlesi kripto piyasasının büyük bir kısmını hafta sonu boyunca aşağı çekti. XRP bu sabah kaybedenlerin başını çekerken, Solana yükselişe geçti.

Piyasada Son Durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin son 24 saatte %0,4 düşüşle Hong Kong’da sabah 8’de 21.796 ABD dolarına geriledi ve son yedi günde %5 değer kaybederek neredeyse bir ay öncesinin aynı fiyat aralığında işlem gördü. Ether %1,6 düşüşle 1.515 ABD dolarına geriledi ve haftalık %7,1 kayıp yaşadı.

Solana %3,1 artışla 21,48 ABD dolarına yükseldi, ancak son yedi günde %8,5 daha düşük kaldı. Bugünkü kazanç, kripto araştırma firması Delphi Digital tarafından Solana’nın Ethereum’dan sonra en büyük NFT blok zinciri olduğunu ve tüm NFT işlemlerinin %14’ünü temsil ettiğini belirten bir raporun ardından geldi.

XRP %2,3 düşerek 0,37 ABD Dolarından işlem görmeye başladı ve haftalık kaybı %6 oldu. Ödeme ağı XRP tarafından desteklenen bir şirket olan Ripple Labs Inc., Aralık 2020’den bu yana SEC ile kendi yasal savaşını sürdürüyor. SEC, Ripple Labs’in XRP şeklinde kayıtsız bir menkul kıymet çıkardığını iddia ediyor. Firma, bu yılın ilk yarısında kripto endüstrisine genel olarak daha fazla yasal netlik sağlayacak bir karar beklediğini söyledi.

SEC Başkanı Gary Gensler, Cuma günü CNBC’nin Squawk Box programında yaptığı konuşmada, Kraken‘a verilen para cezasını “dikkate almaları” konusunda diğer kripto borsalarını uyardı. Gensler, “Kraken gibi şirketler yatırım sözleşmeleri ve yatırım planları sunabilir, ancak tam, adil ve doğru açıklamalara sahip olmaları gerekir … Bu temel yasaya uymuyorlardı” dedi.

Ancak Kraken’e yönelik hamlesi SEC Komiseri Hester Peirce tarafından eleştirildi ve Peirce bunu “tembel” bir düzenleyici olarak nitelendirdi.

Hisse Senedi Piyasası

ABD hisse senetleri Cuma günü karışık bir gün geçirdi. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,5 ve S&P 500 Endeksi %0,2 yükselirken, Nasdaq Bileşik Endeksi günü %0,6 düşüşle kapattı.

Yatırımcılar, Federal Rezerv tarafından faiz oranlarını belirlemek için de kullanılan ve ekonomide yaygın olarak kullanılan bir enflasyon ölçüsü olan ABD’de Ocak Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Salı günü açıklanması için pozisyon alıyor.

Ekonomistler Ocak ayı TÜFE’sinin %0,4 artmasını ve yıllık bazda %6,5’ten %6,2’ye gerilemesini bekliyor. Çekirdek TÜFE’nin bir önceki aya göre %0,4 artması ve yıllık oranın %5,5’e yükselmesi bekleniyor.

Aralık ayında TÜFE yıllık bazda %6,5 artış göstererek Kasım ayında kaydedilen %7,1’lik orandan düşmüş, Ekim ayındaki %7,7’lik ve Eylül ayındaki %8,2’lik oranlara kıyasla istikrarlı bir düşüş göstermiştir.

Fed, enflasyonla mücadele etmek için geçtiğimiz Mart ayından bu yana faiz oranlarını birçok kez artırdı ve CME Group analistleri, Fed’in gelecek ayki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan daha artırma ihtimalinin %90’dan fazla olduğunu tahmin ediyor. ABD faiz oranları şu anda %4,5 ila %4,75 ile son 15 yılın en yüksek seviyesinde ve Fed yetkilileri defalarca faiz oranlarını %5’e kadar yükseltebileceklerini belirttiler.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SHIB Fiyat Tahmini: Shiba Inu Rallisi Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Aşağı ve Yukarı Yönlü Önemli Seviyeler

İlgili Haberler