Bitcoin ve Altcoin’lerde Düşüş Geldi!

Bitcoin Haber

Bitcoin Pazartesi sabahı Asya’da 23.000 ABD Dolarının altında işlem gördü ve Cuma günü beklenmedik şekilde güçlü istihdam artışı rakamlarının piyasaların ekonomiyi ve enflasyonu yavaşlatmak için daha fazla faiz artışıyla karşılaşabileceği endişelerini artırmasıyla ABD hisse senetlerindeki düşüşü takip etti. Ether ve stablecoin olmayan diğer tüm ilk 10’daki kripto para birimleri düştü. Dogecoin ve Polygon kaybedenlerin başını çekerken, BNB en küçük düşüşü yaşadı.

Kripto Piyasasında Son Durum

Bitcoin, Hong Kong’da sabah 8’e kadarki 24 saat içinde %2,6 düşüşle 22.637 ABD dolarına gerileyerek son yedi gündeki kayıplarını %3,5’e çıkardı. CoinMarketCap verilerine göre Ether %2,1 kayıpla 1.631 ABD dolarına geriledi ve aynı hafta içinde %0,9 düşüş gösterdi.

Dogecoin %3,8 düşüşle 0,09 ABD dolarına geriledi, ancak yine de geçtiğimiz hafta %2,1 artışla işlem gördü. Polygon %3,8 değer kaybederek 1,20 ABD dolarından el değiştirdi ve haftalık kazancını %2,2 ile sınırladı. BNB %0,8 düşüşle 327,85 ABD dolarına geriledi, ancak geçtiğimiz hafta %3,3 artışla işlem görmeye devam etti.

Kripto piyasa değeri %2 düşüşle 1,07 trilyon ABD dolarına gerilerken, toplam işlem hacmi %27,4 artışla 48,9 milyar ABD dolarına ulaştı.

Hisse Senetleri Korelasyonu

ABD hisse senetleri Cuma günü düştü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,4 ve S&P 500 Endeksi %1 değer kaybetti. Nasdaq Bileşik Endeksi günü %1,6 düşüşle kapatırken, haftayı %3,3 artışla tamamladı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günü açıkladığı verilere göre Ocak ayında tarım dışı istihdam 517.000 artarak 185.000 olan beklentinin çok üzerinde ve Aralık ayında kaydedilen 260.000’in yaklaşık iki katı olarak gerçekleşti. ABD’de işsizlik oranı %3,4 ile 1969’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Cuma günü açıklanan güçlü ABD hizmet sektörü verileriyle birlikte istihdamdaki artış, güçlü bir ekonominin işaretleridir, ancak yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın daha güçlü bir faiz oranı tepkisine yol açabilecek inatçı yüksek enflasyonun işaretleri olarak rakamlardan ürkmüş görünmektedir.

ABD Merkez Bankası’nın geçen yıl yaptığı agresif faiz artışları enflasyon üzerinde istenen etkiyi yaratmış gibi görünüyor. Aralık ayında ABD tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %6,5 artarak Kasım ayında kaydedilen %7,1’in oldukça altında kaldı ve Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşü yaşadı.

ABD faiz oranları şu anda son 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,5 ila %4,75 arasında seyrediyor ve Fed yetkilileri defalarca enflasyonu %2 aralığına çekmek için faiz oranlarını %5’e kadar yükseltebileceklerini belirttiler.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist Bitcoin’de Fazla Açgözlü Olmayın Diyor, İşte Nedeni!

Sonraki Haber

Balinalardan Önemli XRP ve SAND Hamlesi!

İlgili Haberler