Kripto Para Piyasasında Son Durum

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Salı sabahı işlemlerinde 21.000 ABD Dolarının üzerinde tutundu ve toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu da Kasım ortasından bu yana ilk kez son 24 saat içinde 1 trilyon ABD Doları sınırını kısa bir süre için aştı. Ether de stablecoin olmayan kripto paraların ilk 10 listesinde Polygon ve Solana ile birlikte yükseldi. Dogecoin ise düştü.

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

Bitcoin, Hong Kong’da sabah 8:45’e kadarki 24 saat içinde %1,4 artışla 21.155 ABD dolarına yükseldi ve geçtiğimiz takvim haftasında %22,9 artış gösterdi. CoinMarketCap’e göre Ether son yedi günde %18,5 artışla %1,4 değer kazanarak 1.571 ABD$’na yükseldi.

Polygon, Asya sabah ticaretindeki en büyük kazançlar için %4,2 artışla 1,02 ABD dolarına yükseldi ve Çarşamba günü ağda planlanan bir hardfork’a kadar geçen hafta %20,5 arttı. V0.3.1 olarak adlandırılan hardfork ile proof-of-stake ağı, işlem fiyatlarındaki ani artışların şiddetini azaltmayı ve zincir yeniden düzenlemelerini ele almayı amaçlıyor.

Solana geçtiğimiz hafta %41,9’luk bir artışla %2,3 yükselerek 23,31 ABD$’dan el değiştirdi. Solana, FTX kripto borsasının ve tokenin büyük holdinglerine sahip bağlı şirketlerin çöküşündeki ciddi bir satıştan sonra geri dönerek 2023 listesinde şu ana kadar en iyi performans gösteren oyuncu oldu.

Dogecoin %2,7 düşüşle 0,08 ABD dolarına gerileyerek listedeki en büyük kaybı yaşadı, ancak geçtiğimiz hafta %9,2 artışla işlem gördü.

Toplam Piyasa Değeri

Toplam kripto piyasa değeri 24 saat içinde %1 düşüşle 991 milyar ABD dolarına gerilerken, işlem hacmi %15,8 artışla 54,1 milyar ABD dolarına yükseldi.

Kripto yatırım firması ETC Group’un eş genel müdürü Bradley Duke, Forkast’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta BTC’deki %20’lik artışın ardındaki ana etkenin, ABD’de düşük enflasyon istatistikleri ve güçlü istihdam artışı rakamları da dahil olmak üzere olumlu ekonomik verilerle bazı makro korkuların azalması olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Avrupa’da, AB 23 yılın en düşük işsizlik istatistiklerini yayınladı” diye ekledi ve “Çin sınır kısıtlamalarının çoğunu kaldırdı. Duyarlılıktaki bu değişim BTC vadeli işlem piyasasına da yansıdı ve yatırımcılar long-short oranına göre dört gün üst üste long işlemler yaptı.” sözlerin kullandı.

ABD piyasaları Pazartesi günü Martin Luther King resmi tatili nedeniyle kapalıydı. Piyasalar Salı günü yeniden açılacak.

Geçen hafta açıklanan Aralık ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), enflasyonun yıllık bazda %6,5 artarak beklentiler doğrultusunda ve Kasım ayında kaydedilen %7,1’den daha düşük olduğunu gösterdi. Bu düşüş Nisan 2020’den bu yana kaydedilen en büyük aylık düşüş oldu ve ABD’de enflasyonun zirve yaptığı yönündeki beklentileri arttırdı.

Geçtiğimiz ay Fed, enflasyonla mücadele için faiz oranlarını 50 baz puan artırarak son 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,25 ile %4,5 arasına yükseltti. Fed’in bir sonraki toplantısı 31 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında yapılacak ve CME Group analistleri son TÜFE verileri ışığında 25 baz puanlık bir artış ihtimalini %94,2 olarak öngörüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX Avukatından Önemli Hamle!

Sonraki Haber

Cardano (ADA), DOGE’nin Piyasa Değerini Geçti

İlgili Haberler