Kripto Para Piyasası Artık 1 Trilyon Doların Üzerinde Değere Sahip!

İlayda Peker

Dijital varlık sınıfının genel sağlığı için önemli bir rakam olan toplam kripto para piyasası değeri, 6 Ocak Salı günü ilk kez 1 trilyon dolar sınırını aştı. Lider kripto para birimi de aynı zaman dilimi içinde 37.000 doları aşarak yeni bir rekor seviyeye imza attı. Bitcoin’in rekor kırması ve piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) 3 yıl sonra ilk kez 1.200 doları geçmesi ile birlikte toplam piyasa değeri de 1 trilyon doları aşmış oldu.

Bunlara ek olarak bu noktada Ethereum ve Bitcoin’in toplam piyasa hacminin, kripto para piyasası toplam hacminin üçte ikisini oluşturduğunu belirtmekte fayda var.

Toplam Piyasa Hacmi

Kripto para piyasasının toplam değeri özellikle diğer varlıklarla yapılan karşılaştırmalarda büyük önem taşıyor ve  aslında varlık sınıfının sağlığını ortaya koyuyor. Kripto para piyasa hacminin 1 trilyon doları aşmasının da bu sebeple önemli olduğu ifade ediliyor.

Grafiklerden de anlaşılacağı üzere trilyon dolarlık değere, 2017-2018 yıllarında yaşanan boğa piyasasında görülen seviyelerin aşılmasından hemen sonra ulaşıldı. 2018 yılında toplam piyasa hacmi zirve yapmış ve 830 milyar dolara ulaşmıştı.

Altcoin Piyasa hacmi

Elde edilen veriler göre şu anda Bitcoin piyasa hakimiyeti de artışta. Yüzde 68’in üzerine çıkan piyasa hakimiyetinin fiyat artması halinde daha da yükselmesi bekleniyor. Dolayısıyla aslında şu anda piyasada bulunan 8.000’in üzerindeki altcoin’in piyasa hacminin yarısından daha azını oluşturduğunu görüyoruz.

Altcoin Boğası

Bunlara ek olarak tipik olarak bir Bitcoin boğası, hemen arkasından bir altcoin boğasını getiriyor. Ancak bunun için öncelikle Bitcoin boğasının sona ermesi ve BTC’nin düzeltme ve konsolidasyon hareketlerine başlaması gerekiyor.

Ancak lider kripto para biriminin sergilemiş olduğu son fiyat hareketleri göz önüne alındığında altcoin boğasının başlamasına biraz daha var gibi görünüyor. Analistler de Bitcoin piyasa hakimiyetinde bir düşüş yaşanmadığı sürece beklenen büyüklükte bir altcoin rallisinin başlamayacağını düşünüyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı: 1 Günde Yüzde 10’dan Fazla Artan ETH Rekora Koşuyor!

Sonraki Haber

Ethereum’da Bir İlk: ETH En Çok İşlem Gören İlk 100 Varlık Arasında!

İlgili Haberler