Kripto Para Piyasası ABD’den Gelecek Enflasyon Verilerini Bekliyor

Bitcoin Haber

Küresel piyasalar ve kripto para piyasası, ABD’den gelecek enflasyon verilerini bekliyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun bugün Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıklayacağı ve yıllık TÜFE’nin yüzde 3,6 olarak gelmesinin beklendiği belirtildi. Çekirdek TÜFE verisinin ise yüzde 4,7’den yüzde 4,3’e düşmesi öngörülüyor.

Bu veriler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasını sürdürüp sürdürmeyeceğini göstermesi açısından önemli. Wall Street, TÜFE’nin beklentiler dahilinde geleceğini tahmin ederken, büyük finans kuruluşları da TÜFE’nin yüzde 3,6 seviyesinde gelmesini bekliyor.

ABD’deki istihdam piyasasının soğuması ve işsizlik oranının yükselmesi nedeniyle, Fed’in faiz artırımlarına son vereceği düşünülüyor. CME FedWatch Tools, bir sonraki FOMC toplantısında faiz artırım kararı çıkmaması ihtimalinin yüzde 93 olduğunu belirtiyor.

Beklenenden daha yüksek TÜFE verisi, Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatlarının düşeceği anlamına gelirken, beklenenden daha düşük bir veri fiyatların yükseleceği anlamına geliyor. Bitcoin’in fiyatı TÜFE verilerinin açıklanması öncesinde volatilite gösteriyor.

Son olarak, Ethereum’un fiyatı son 24 saatte yüzde 1 artışla bin 595 dolardan işlem görürken, en çok değer kazanan kripto para ise Toncoin oldu. Toncoin’in fiyatı, kripto para cüzdanı TON Space’in Telegram’a entegre edildiği haberi üzerine yüzde 13’ün üzerinde yükseldi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Regülatörlerini Eleştirdi ve Kripto Girişimcilerini Uyardı

Sonraki Haber

Solana (SOL) Yatırımcılarına Büyük Kazançlar Getirebilir: Kripto Para Analisti

İlgili Haberler