Kripto Para Birimleri Bir Kez Daha Dünya Ekonomik Forumu’nun Gündeminde!

İlayda Peker

Ortaya çıkan bilgilere göre Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yaklaşan Davos Gündemi’nde artan küresel ilgi göz önüne alınarak kripto para birimleri ile ilgili iki oturum düzenlenecek.

Kriptolar, Dünya Ekonomik Forumu’nda

Resetting Digital Currencies başlıklı oturumlar Pazartesi ve Perşembe günleri gerçekleştirilecek. İlk oturumda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Western Union Başkanı ve CEO’su Hikmet Ersek de dahil olmak üzere beş konuşmacı yer alacak.

Perşembe günkü grupta ise aralarında Singapur hükümetinden sorumlu kıdemli bakan Tharman Shanmugaratnam ve Pekin merkezli Ulusal Finansal Araştırma Enstitüsü başkanı Zhu Min’in de bulunduğu dört konuşmacı yer alıyor.

Bunlara ek olarak her iki oturum için de “COVID-19 uzun vadede nakit paradan dijitale geçişi hızlandırdı. Bu arada, merkez bankası dijital para birimleri de ortaya çıkıyor ve potansiyel olarak insanların dünya çapında parayı kullanma şeklini değiştiriyor. Dijital para birimlerinin yükselişinin getirdiği fırsatlardan yararlanmak için hangi politikalar, uygulamalar ve ortaklıklara ihtiyaç var? Davos Gündemi, finans ve hükümet alanlarında dünyanın önde gelen isimlerinden bazılarının yer aldığı beş günlük bir zirvedir. Kripto para birimi serisi, zirvenin ‘Daha Adil Ekonomiler’ temasına giriyor. Diğer temalar arasında ‘İyilik için Teknoloji’, ‘Gezegen Nasıl Kurtarılır’ ve ‘Sağlıklı Gelecekler’ yer alır.” açıklaması yapıldı.

Kriptolar ve Blockchain Teknolojisi

Dünya Ekonomik Forumu, Blockchain teknolojisini ve kripto para birimini anlamak için her geçen gün daha fazla kaynak ayırıyor. Cenevre merkezli kuruluş, dijital varlıklar için “fiyat ve spekülasyonun ötesinde” çeşitli kullanım durumlarına odaklanan açılış incelemesini geçen ay yayınlayan bir kripto para birimi çalışma grubu bile oluşturdu.

Forum’un araştırması, Blockchain teknolojisinin “sürdürülebilir dijital finansmanın” temel itici gücü olduğunu gösterdi. Forum araştırmacıları, blok zinciri ve akıllı sözleşme yeteneğinin “eski dijital sistemlerin gizli değerlerini” ortaya çıkarabileceğini savunuyor.

CBDC’ler

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), Forum’un son 18 ayda araştırdığı bir başka araştırma alanı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak 2020’de Forum, bankaların “CBDC’yi değerlendirmesine, tasarlamasına ve potansiyel olarak dağıtmasına” yardımcı olacak bir çerçeve geliştirdiğini duyurdu. Çerçeve, 40’tan fazla merkez bankası, finans kurumu ve akademik araştırmacı ile birlikte geliştirildi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 25 Ocak 2021

Sonraki Haber

Popüler Analist: Altcoin Sezonu Beklenenden Çok Daha Büyük Olacak!

İlgili Haberler