Eski Kanada Başbakanı: “Bitcoin (BTC) Rezerv Para Olabilir”

İlayda Peker

Dokuz yıl boyunca Kanada’nın başbakanı olarak görev yapan Stephen Harper, Bitcoin’in ve merkez bankası dijital para birimlerinin doların yerini alacak bir sepet rezerv para biriminin parçası olabileceğini ifade ediyor.

“Bitcoin Rezerv Para Olabilir”

Dün Vancouver Kaynak Yatırım Konferansı’nda yatırım servisi Cambridge House’dan Jay Martin ile yaptığı röportajda Harper, ABD dolarının rezerv para birimi özelliğini kaybetme olasılığının ancak Euro veya Çin yuanı gibi büyük bir para biriminden gelebileceğini söyledi.

Euro’nun değerine ilişkin uzun vadeli belirsizlik ve Çin hükümetinin yuan’ın değerine ilişkin alacağı “keyfi önlemler” göz önüne alındığında, her ikisinin de geçerli bir alternatif para birimi olacağına dair şüpheleri olduğunu ifade eden Harper, “Dünyanın başlıca rezerv para birimi olarak ABD dolarının alternatifinin ne olduğunu görmek zor. Altın olabilir, Bitcoin olabilir ya da bir sürü şey olabilir. İnsanların rezerv olarak kullandıkları şeylerin sayısını göreceksiniz, ancak ABD doları yine de bunun büyük kısmı olacak.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Eski başbakan, merkez bankası dijital para birimlerinin veya kısaca CBDC’lerin bir dereceye kadar “kaçınılmaz” olduğunu ancak muhtemelen dünya çapında para politikasına tabi olacaklarını düşündüğünü ekledi. Harper, merkez bankalarının sadece bir finansal monitörden ziyade “bir tür genel bankacı” haline gelmesinden endişe duyduğunu da yaptığı açıklamalarda belirtti. Bunun da herhangi bir CBDC’nin yayılmasını etkileyebilecek bir şey olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Nihayetinde, bir dijital para biriminiz varsa ve merkez bankasının amacı enflasyonu kontrol etmek ve istikrarlı bir para birimi ve fiyatlandırılabilirlik oluşturmaksa, o zaman dijital para sadece piyasanın bir tür evrimidir. Ama merkez bankacılığının rolüyle ilgili çılgın deneyler olduğunu düşündüğüm bir dizi şeyin parçasıysa, o zaman bu durum beni çok endişelendiriyor.

Kanada ve Kriptolar

Harper, 2006’dan 2015’e kadar Kanada’nın başbakanı olarak görev yaptı. Ülkedeki kripto ve blok zincirinin benimsenmesi, ayrılışından bu yana önemli ölçüde büyüdü ve Kanada, Eylül ayında ilk düzenlenmiş kripto borsasını aldı. Kanada Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Timothy Lane’e göre, banka aynı zamanda bir CBDC geliştirme yolunda ilerliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Polkadot (DOT) Fiyat Analizi: DOT/USD’nin Yükselişi Sürecek mi?

Sonraki Haber

Popüler Analiste Göre Bu Kriptoların Artık Zamanı Geldi!

İlgili Haberler