Kripto Kullanıcıları DEX’lere Yöneldi! Peki, Neden?

Bitcoin Haber

Silicon Valley Bank’ın çöküşü, yatırımcıların çantalarını USD Coin ile doldurmalarına ve merkezi borsalardan (CEX’ler) merkezi olmayan borsalara (DEX’ler) fon çıkışına neden oldu.

CEX Mi, DEX Mi?

Blockchain analiz firması Chainalysis’in 16 Mart tarihli bir blog yazısında belirttiğine göre, merkezi borsalardan çıkışlar genellikle piyasalar çalkantılı olduğunda artıyor, çünkü kullanıcılar muhtemelen borsalar çöktüğünde fonlarına erişimi kaybetmekten endişe ediyor.

Chainalysis verileri, SVB’nin Kaliforniyalı bir düzenleyici tarafından kapatılmasından kısa bir süre sonra, 11 Mart’ta CEX’lerden DEX’lere saatlik çıkışların 300 milyon doların üzerine çıktığını gösteriyor.

Benzer bir olgu, geçen yıl kripto para borsası FTX‘in çöküşü sırasında, bulaşmanın diğer kripto firmalarına yayılabileceği korkusuyla gözlemlendi.

Bununla birlikte, blok zinciri analiz platformu Token Terminal’den alınan veriler, büyük DEX’ler için günlük işlem hacimlerindeki artışın her iki durumda da kısa ömürlü olduğunu göstermektedir.

USDC Son Durum

USDC, DEX’lere taşınan en önemli varlıklardan biri olarak tanımlandı ve Chainalysis, USDC’nin, stablecoin ihraççısı Circle’ın SVB’de sıkışmış 3,3 milyar dolarlık rezervi olduğunu açıklamasının ardından ayrıldığını ve Coinbase gibi birçok CEX‘in USDC ticaretini geçici olarak durdurmasına neden olduğunu göz önüne alındığında şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Chainalysis, şaşırtıcı olanın Curve3pool ve Uniswap gibi büyük DEX‘lerde USDC edinimlerindeki artış olduğunu belirtti. Blockchain analiz firması, “Birkaç varlık kullanıcı ediniminde büyük artışlar gördü, ancak hiçbiri USDC’den daha fazla değildi” diye yazdı.

Chainalysis, bunun stablecoine duyulan güvenden kaynaklandığını, bazı kripto kullanıcılarının nispeten ucuzken USDC’ye yüklendiğini ve CoinMarketCap’e göre 13 Mart’ta yaptığı sabitlemeyi geri kazanacağına dair bahis oynadığını teorize etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ADA Artan Kurumsal Yatırımcı ve Balina İlgisi Görüyor!

Sonraki Haber

Warren Buffet Haksız Mı Çıktı? Bitcoin’de Son Durum

İlgili Haberler