Kripto Fonlarının CeFi’den DeFi’ye Kaydığı Görüldü: CoinGecko

Bitcoin Haber

Dijital varlık yatırım firmaları 2022’de merkezi olmayan finans projelerine 2021’e kıyasla %190 artışla 2,7 milyar dolar aktarırken, merkezi finans projelerine yapılan yatırımlar aynı zaman diliminde %73 düşüşle 4,3 milyar dolara geriledi.

DeFi ve CeFi Karşılaştırması

DeFi finansmanındaki şaşırtıcı artış, piyasanın boğadan ayıya geçmesiyle 2021’de 31,92 milyar $ olan genel kripto finansman rakamlarının 2022’de 18,25 milyar $’a düşmesine rağmen gerçekleşti.

CoinGecko’nun DefiLlama’nın verilerine dayandırdığı 1 Mart tarihli bir rapora göre, bu rakamlar “potansiyel olarak DeFi’nin kripto endüstrisi için yeni yüksek büyüme alanı olduğuna işaret ediyor.” Raporda, CeFi‘ye yönelik fonlamadaki düşüşün sektörün “bir doygunluk derecesine ulaştığına” işaret edebileceği belirtiliyor.

DeFi yatırımlarındaki yaklaşık üç kat artış, aynı zamanda son boğa koşusunun başlangıcındaki 2020’ye kıyasla 65 katlık şaşırtıcı bir artış.

CoinGecko’ya göre, 2022’deki en büyük DeFi fonu, Luna Foundation Guard’ın (LFG) Şubat 2022’de 1 milyar dolarlık LUNA token satışından geldi ve bu satış, Mayıs ayında Terra Luna Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD’nin (USTC) feci çöküşünden yaklaşık üç ay önce gerçekleşti.

Ethereum’a özgü merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap ve Ethereum staking protokolü Lido Finance sırasıyla 164 milyon dolar ve 94 milyon dolar topladı.

Bu arada FTX ve FTX US, Ocak ayında 800 milyon dolar toplayarak CeFi finansmanının en büyük alıcıları oldu ve yalnızca 2022’de CeFi finansmanının %18,6’sını oluşturdu. Ancak kripto borsaları sadece 10 ay sonra çöktü ve iflas başvurusunda bulundu.

Son 5 Yıllık Veriler

CoinGecko, diğer yatırım alanları arasında sırasıyla 2,8 milyar dolar ve 2,7 milyar dolar toplayan blok zinciri altyapısı ve blok zinciri teknolojisi şirketlerinin yer aldığını ve bunun son beş yılda güçlü kalan bir eğilim olduğunu söyledi.

Avustralya merkezli varlık fonu yöneticisi Apollo Crypto’nun baş yatırım sorumlusu Henrik Andersson, firmasının son zamanlarda kripto içinde dört spesifik sektöre baktığını söylüyor:

Bunlardan ilki, DeFi ve NFT’lerin birleşiminden ortaya çıktığını söylediği “NFTfi”. Bunlar, pasif gelir elde etmek için çeşitli ticaret stratejileri uygulamak üzere DeFi kullanan NFT projeleri veya diğer şeylerin yanı sıra uzun veya kısa ticaret NFT projeleridir.

İkincisi ve üçüncüsü, Andersson’un FTX’in çöküşü ve son düzenleyici eylem nedeniyle ortaya çıktığına inandığı zincir içi türev platformlar ve merkezi olmayan sabit coin’lerdir:

FTX fiyaskosu ve düzenleyici hareketler ışığında, GMX, SNX ve LYRA gibi zincir üstü türev platformlarına olan ilginin arttığını gördük. LUSD/LQTY gibi merkezi olmayan sabit coinler de mevcut düzenleyici ortamdan kazançlı çıktı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Borsası Stablecoin Girişlerinde Önemli Veriler!

Sonraki Haber

FUD: Kripto Paralarda Endişe Devam Ediyor Mu?

İlgili Haberler