Kripto Dolandırıcısı Zhu Su Singapur’da Yakalandı

Bitcoin Haber

2022 yılında kripto para piyasalarını altüst eden ve piyasa değerinde yüz milyarlarca dolarlık kayba yol açan 3AC adlı şirketin kötü oyuncuları tek tek yakalanıyor. Şirketin kurucu ortaklarından Zhu Su, Singapur dışına seyahat etmeye çalışırken Changi Havalimanı’nda yakalandı. Zhu’nun 2022 yılının başında yaptığı “süper döngü paylaşımları” halen herkesin gözünün önünde. Zhu, 2022’de Bitcoin fiyatının büyük bir ralli yaşayacağını ve kripto para piyasalarının süper bir döngüde olduğunu ifade etmişti.

3AC, tüm planını bu süper döngüye göre yaparak büyük riskler aldı. Şirket, çeşitli spekülasyonlarla kayıplarını telafi etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Birçok kripto kredi kuruluşundan devasa borçlar alan şirket, bu borçları ödeyemedi ve iflas etti.

Bu süreçte BlockFi, Genesis ve diğer kripto para şirketleri de iflasın eşiğine geldi. Voyager, Celsius ve diğerleri de benzer şekilde iflasa sürüklendi. 3AC’nin çöküşü, kripto paraların kredi döngüsüyle şişme durumunu tamamen patlattı.

3AC, müşterilerinin milyonlarca dolarını ve kendine ait olmayan paraları da dahil olmak üzere, cesurca yüksek riskli pozisyonlar almak için harcadı. Birçok suçlamadan yargılanan ortaklardan en medyatik olanı Zhu, 4 ay hapis cezası aldı.

Sonuç olarak, kripto para piyasalarını olumsuz etkileyen ve büyük dolandırıcılıklara imza atan 3AC’nin kurucu ortağı Zhu Su’nun yakalanması, sektördeki diğer kötü niyetli oyunculara bir uyarı niteliği taşıyor. Bu durum, kripto para piyasasının daha sağlıklı ve güvenilir bir ekosisteme doğru evrilmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Birimi XRP Coin’in Fiyat Artışının Arkasındaki Nedenler

Sonraki Haber

Litecoin (LTC) Fiyat Analizi: İkili Dip Formasyonu Yükselişi mi Haber Ediyor?

İlgili Haberler