Kötü Haberlerin Ardından Ripple (XRP) İçin Pozitif Açıklama Japon Ortaktan Geldi

Kötü Haberlerin Ardından Ripple (XRP) İçin Pozitif Açıklama Japon Ortaktan Geldi

SBI CEO’su Yoshitaka Kitao Twitter üzerinden yatpığı son açıklamalarda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu’nun (SEC) Ripple ve iki yöneticisi ile ilgili açtığı dava hakkında bir açıklama paylaştı. Açıklama detaylarından önce SBI Group’un Ripple’ın Japonya’daki en büyük ortağı belirtmekte fayda var.

“XRP, Japonya’da Bir Kripto Para Birimidir”

Yoshitaka Kitao, SEC’in Ripple’a karşı açtığı davayla ilgili olarak büyük Ripple ortağı ve Japonya’dan bir yatırımcı tarafından yayınlanan açıklamaya ait bir bağlantı paylaşarak yorumda bulundu. Nomura Araştırma Enstitüsü’nden bir yazarın makalesine atıfta bulunan belge, Japon Fonları Uzlaşma Yasası uyarınca, XRP’nin bir kripto para birimi varlığı olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla SEC’in iddiada bulunduğu gibi XRP Japonya’da bir menkul kıymet değil.

Buna ek olarak belge, ABD düzenleyicisinin Ripple’ı “kayıtsız yatırım sözleşmeleri”, yani menkul kıymetler satmakla suçlama girişimlerine bakılmaksızın, XRP’nin Japon dijital borsalarında bir kripto varlığı olarak işlem yapmaya devam edeceğini ifade ediyor.

Öte yandan yapılan açıklamada, ilgili taraflara SBI Group’un doğrudan XRP’ye değil, Ripple hisselerine yatırım yaptığı da hatırlatılıyor. Bununla birlikte SBI Group, sahibi olduğu SBI VC Trade borsasındaki yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için Ripple firmasından XRP satın alıyor.

SBI, Ripple’ı Desteklemeye Devam Edecek

Raporun yazarları, Asya ve Avrupa’daki birçok finans kurumunun, döviz işlemleri için Ripple’ın teknolojisini kullanmayı düşündüğünü de hatırlatıyor. Çünkü Ripple’ın hizmetleri XRP kullanılmasa bile transfer ücretlerini önemli ölçüde düşürüyor.

Bunlara ek olarak Ripple’ın düzenleyici sorunlar nedeniyle Amerika’dan ayrılmayı düşündüğü biliniyor. Ripple konuyla ilgili yapılan açıklamalar daha kripto para dostu bir yere taşınmak istediklerini ve seçenekler arasında Japonya’nın ilk sıralarda yer aldığını belirtmişti.

Yapılan açıklamalarda bu konuya da değinildi ve SBI, ABD dışındaki ve özellikle Japonya’daki genişlemesinde Ripple’ı desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

SEC Davası

SEC’in Ripple’a karşı açtığı dava gündemde adeta bomba etkisi yarattı ve şirketin eski kurucuları arasında yer alan Jed McCaleb da haberlerin duyulmasından sonra XRP satışı yapmayı bıraktı.

On-chain verilere göre son işlem 23 Aralık’ta gerçekleşti. Araştırmacı Leonidas Hadjiloizou tarafından başlatılan bir tartışmada kullanıcılar, McCaleb’in bir Ripple kurucu ortağı olduğu için XRP’yi satmayı bırakmış olabileceğini ve diğer kurucu Chris Larsen ile CEO Brad Garlinghouse’un da SEC tarafından dava edildiğini ifade ettiler.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.