Kongre Üyelerinden Hazine Bakanı’na: Kriptolarda İşleri Ağırdan Alınmalı

Kongre Üyelerinden Hazine Bakanı’na: Kriptolarda İşleri Ağırdan Alınmalı

Ortaya çıkan son haberlere göre dokuz kongre üyesi, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e bir mektup yazdı ve işleri biraz daha ağırdan almasını tavsiye etti. Perşembe günü gönderilen mektubun kripto para birimleri ile ilgili atılan adımlardan bahsediyor olması ise asıl dikkat çeken taraf oldu.

Kriptolarla İlgili Adımlar

Bundan birkaç hafta önce Amerika’nın kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili adımlar atabileceği yönünde söylentiler çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Hazine Bakanlığı kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili söylentileri doğru çıkaran önerisini yayınladı.

Öncelikle Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter üzerinden yaptığı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın kimlik onayı olmayan ya da KYC kurallarına uymayan kişisel cüzdanlarla ilgili yeni kısıtlamalar getirebileceği yönündeki açıklamalar gelmişti. Sonrasında Circle CEO’su Jeremy Allaire de benzer bir durumdan söz etmişti.

Bunların ardından 18 Aralık’ta ABD Hazine Bakanlığı kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili bir öneri yayınladı. Bu öneriye göre, kişisel cüzdanların dahil olduğu kripto para işlemlerinde, işlemin 3.000 doların üzerinde olması halinde kimlik doğrulaması şartı ve KYC kuralları aranacak.

Bu öneri kripto para topluluğunda genel anlamda hoş karşılanmadı. Ayrıca Mnuchin’in bu adımı görevi bırakmasına çok az süre kala atması da ciddi eleştiriler almasına sebep olmuştu.

Kongre Üyelerinden İtiraz

Genellikle böyle önerilerde yorumlama için 60 gün süre verilirken bu kararda 15 günlük bir yorum süresi tanındı. Dokuz kongre üyesi de buradan hareket ederek Mnuchin’e bir mektup yazdı. Gönderilen mektupta, “Söz konusu teklif, Noel tatilinden hemen önce kamuoyuna açıklandı ve kamuoyuna görüş bildirmesi için 15 gün verileceği duyuruldu. İki tatil arasında sekiz iş gününden oluşan bir yorum süresi, herhangi bir sektörü düzenlemeye uygun değildir ve bu durum paydaşların anlamlı bir şekilde yanıt verememesine neden olur.” ifadeleri kullanıldı.

Dikkat Çeken İsimler

Mektubu imzalayan kongre üyeleri, kripto para ekosistemi ile ilgili olan isimleri içeriyor: Yapay zeka grup lideri Bill Foster, Blockchain Caucus üyeleri Warren Davidson, Tom Emmer, David Schweikert, Darren Soto ve Ted Budd. Ayrıca mektupta Tulsi Gabbard, senatör Tom Cotton ve Yeni Demokrat Koalisyonu yeni başkanı Suzan DelBene gibi kripto ekosistemine uzk isimlerin de imzası bulunuyor.

Konuyla ilgili Hazine Bakanlığı’nın bir geri adım atıp atmayacağını muhtemelen Pazartesi günü göreceğiz. Ancak çoğu kişi bu konuda bakanlığın bir geri adım atmayacağını düşündüğünü dile getiriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.