Beklenen Oldu: ABD Cüzdanlarla İlgili Adım Attı, Kripto Fiyatları Etkilenir Mi?

Beklenen Oldu: ABD Cüzdanlarla İlgili Adım Attı, Kripto Fiyatları Etkilenir Mi?

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca kişisel kripto para cüzdanlarına Amerika’dan düzenlemeler geleceği söylentileri kripto para ekosisteminde ciddi endişelere sebep oldu.

Kişisel Cüzdanlarla İlgili Söylentiler

Söylentiler geçen ayın sonlarında Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter üzerinden yaptığı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın kimlik onayı olmayan ya da KYC kurallarına uymayan kişisel cüzdanlarla ilgili yeni kısıtlamalar getirebileceği yönündeki açıklamalarının ardından alevlendi.

Armstrong o dönemde yaptığı açıklamalarda “Bu önerilen düzenleme, Coinbase gibi finans kuruluşlarının, kişisel kripto para cüzdanın alıcısını/sahibini doğrulamasını ve bu kişisel  cüzdana bir para çekme işlemi gönderilmeden önce o tarafla ilgili tanımlayıcı bilgileri toplamasını gerektirecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu söylentiler daha sonra Coinbase ile yakın ilişki içinde çalışan Circle CEO’su Jeremy Allaire tarafından bir kez daha onaylandı. Allaire konuyla ilgili üst üste yaptığı açıklamalarda Armstrong’un ifadelerinin doğru olduğunu ve konuyla ilgili birkaç katı düzenlemenin yapılacağını dile getirdi.

Ayrıca bu söylentiler yeni bir ABD Senatörü tarafından da doğrulandı. Ancak Senatör bu düzenlemeler karşı  olduğunu, çünkü bu tip kısıtlamaların yeniliği engelleyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Beklenen Düzenleme Önerisi Geldi

Cuma akşamı yapılan bir duyuruya göre, Hazine Bakanlığı kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili söylentileri doğru çıkaran önerisini yayınladı. Bu öneriye göre, kişisel cüzdanların dahil olduğu kripto para işlemlerinde, işlemin 3.000 doların üzerinde olması halinde kimlik doğrulaması şartı ve KYC kuralları aranacak.

Ancak şu an için böyle bir uygulama başlamadı ve önerinin değerlendirilmesi için önümüzde 15 gün var. Bu sebeple uzmanlar şu anda çok güçlü olan kripto para piyasasının bu durumu absorbe edebileceğini düşünüyor. Yani analistlere göre, çok büyük bir düşüş yaşanma ihtimali çok az.

Düzenlemeye Tepkiler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi herkes bu düzenlemelerden memnun değil. Yeni Wyoming Senatörü Cynthia Lummis Cuma sabahı, “dijital varlıkları etkileyen söylentilere dayalı işlem raporlama kuralı” üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı çünkü bunun Hazine açısından kötü bir hareket olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Öte yandan kongre üyeleri Warren Davidson, Tom Emmer, Ted Budd ve Scott Perry geçtiğimiz günlerde kişisel kripto para cüzdanlarının Bitcoin için çok önemli olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Gerçek sorun şu ki, kişisel cüzdanlar her tür potansiyel blok zinciri uygulaması için kullanışlıdır. Bu nedenle, aracı olmadan bir token’ı hareket ettirme yeteneği, gerçek blok zincirinin temel bir unsurudur. Blockchain’i ünlü yapan ve bir teknoloji olarak büyüyen Bitcoin teknik incelemesinin bir kısmı, eşler arası bir şeyler yapma yeteneğidir. Teknolojinin temel ilkelerinden biridir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.