Kazakistan’daki Bitcoin Madencileri, Yüksek Elektrik Maliyetleri Nedeniyle İşlerini Durduruyor

Bitcoin Haber

Kazakistan’da Bitcoin madenciliği yapan birçok şirket, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’e mektup göndererek faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Ülkede hizmet veren sekiz büyük madencilik şirketi, hükümetin kripto para sektörünü düzenleme çabalarının ve özellikle madencilik faaliyetlerine getirilen vergi sisteminden rahatsız olduklarını belirtti. Bu durumdan dolayı ülkenin kripto madenciliğinde önde gelen ülkeler arasındaki konumu kayboldu ve endüstri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Madencilik şirketleri, 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren ve elektrik tüketimine dayalı olarak getirilen vergi yasasının birçok şirketi hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Bu yasa, ülkenin elektrik maliyetlerinin cazip olmasının ardından ortaya çıktı.

Madencilik faaliyetlerinin durdurulduğunu belirten madencilik şirketleri, “Hükümet acil önlemler almazsa, Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki kripto madencilik sektörünün varlığı sona erecek” ifadesini kullandılar.

Vergi düzenlemesine rağmen, ülkede maliyetlerin en yüksek olduğu seviyede madenciler elektriğin 1 kilovat saatini (kWh) 0,067 dolara mal ediyor. ABD’de ise herhangi bir vergiden önce kWh başına ortalama 1 kilovat saat 0,12 dolardan mal oluyor.

Kazakistan hükümetinin verilerine göre, 2022 yılında kripto madencilik kuruluşlarından yaklaşık 3,07 milyar tengelik (7 milyon $) vergi ödemesi alındı. Bu durum, ülkedeki kripto para madenciliğinin geleceği üzerinde büyük bir belirsizlik oluşturuyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD Tahvil Getirisi Artışı Bitcoin ve Altcoin Düşüşünü Tetikledi

Sonraki Haber

Yeni Nesil Sosyal Medya Platformu StarsArena’nın Artan Popülaritesi

İlgili Haberler