Kaliforniya Valisi Newsom, Kripto Hizmeti Veren İşletmelere Daha Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

Bitcoin Haber

2023 yılında kripto para piyasalarında yasal düzenlemeler etkili olurken, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’un onayladığı bir yasa tasarısı dikkat çekti. Bu yasa tasarısı, Temmuz 2025’ten itibaren bölgedeki kripto hizmeti veren işletmeler üzerinde daha sıkı düzenlemeler uygulanmasını öngörüyor.

Vali Newsom’un 13 Ekim’de yayımladığı bir bildiriye göre, Kripto Finansal Varlıklar Yasası adlı tasarı kapsamında, bireylerin ve firmaların kripto varlık iş faaliyetlerinde bulunabilmek için Finansal Koruma ve Yenilik Departmanı’nın (DFPI) lisansını alması gerekecek. Bankacılık ve transfer hizmetlerinin DFPI lisansı olmadan faaliyet göstermesi yasaklandı.

Yeni kripto tasarısı ile birlikte DFPI, kripto hizmeti veren firmalara sıkı denetim gereklilikleri getirecek ve firmaların kayıt gerekliliklerini zorla yerine getirmesi sağlanacak. Ayrıca, her lisans sahibinin faaliyet tarihinden itibaren beş yıl boyunca tüm finansal bilgilerini aylık olarak tutması gerekeceği belirtildi.

2022 yılında, Vali Newsom, Kaliforniya’daki kripto varlık düzenlemeleri için bir lisanlama ve düzenleyici çerçeve oluşturmayı amaçlayan benzer bir tasarıyı imzalamayı reddetmişti. Ancak, bu tasarı, Kaliforniya Eyalet Meclisi’nden muhalefet olmadan geçmişti.

Tüketici Finans Koruma Bürosu Direktörü Rohit Chopra, sektörde yaşanan hataların, hack saldırılarının ve yetkisiz transferlerin yatırımcılara olan zararını azaltmak için bu konuda yetki verme niyetini dile getirdi. Bu düzenlemeler, kripto para piyasalarının daha güvenli ve şeffaf bir hale gelmesine yardımcı olacak gibi görünüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı: Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Sonraki Haber

Ethereum Değer Kaybederken Bitcoin Yatırım Fonları Artıyor

İlgili Haberler