JPMorgan’ın Blockchain Tabanlı Tokenized Collateral Network Uygulaması Faaliyete Geçti

Bitcoin Haber

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan’ın geliştirdiği Tokenized Collateral Network (TCN) isimli uygulaması hayata geçti. Bu uygulama, JPMorgan müşterilerinin tokenize edilmiş varlıkları teminat olarak kullanmalarını sağlıyor.

TCN’nin ilk işlemi, BlackRock ve Barclays müşterilerini kapsadı. BlackRock, TCN’yi para piyasası fonlarındaki hisseleri dijital tokenlere dönüştürmek için kullanırken, bu tokenler daha sonra iki kurum arasındaki tezgah üstü türev ticareti için teminat olarak Barclays’e aktarıldı.

JPMorgan, TCN’yi ilk olarak Mayıs 2022’de test etti. Bu test sırasında, bir BlackRock para piyasası fonundan tokenize edilmiş hisse temsilcikleri, JPMorgan’ın özel Blockchain tabanlı platformu Onyx Digital Assets’te teminat olarak kullanıldı. JPMorgan ticaret hizmetleri başkanı Ed Bond, TCN’nin faal olduğunu ve JPMorgan’ın başka müşteriler ve işlemlerden oluşan bir kanal hattına sahip olduğunu belirtti.

TCN, teminatların neredeyse anında transfer edilmesine yardımcı oluyor. TCN’nin geniş ölçekte uygulanması halinde, kilitli sermayeyi devam eden işlemlerde teminat olarak kullanılabilir hale getireceği ve böylece verimliliği artıracağı ifade ediliyor.

TCN, başlangıçta para piyasası fonlarına odaklanırken, hisse senetleri ve sabit gelir gibi diğer varlıklar için de destek sunacağı belirtiliyor. Varlık tokenizasyonunun, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesine olanak sağlayacağına inanılıyor. JPMorgan, ayrıca JPM Coin adında bir Blockchain tabanlı ödeme sistemi de işletiyor. Bu sistem, standart bankacılık saatlerinin ötesinde çalışarak, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesini ve müşterilerin ödemeleri vadelerinden hemen önce yapmalarını sağlıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Arthur Hayes: BlackRock’ın Bitcoin Piyasasına Girişi Kripto Parayı Değiştirebilir

Sonraki Haber

Nijerya Merkez Bankası’ndan CBDC’lerle İlgili Açıklama: Finansal İstikrarı Tehdit Etmiyorlar

İlgili Haberler