JPMorgan: SEC, Bitcoin ETF Başvurularını Onaylamak Zorunda Kalacak

Bitcoin Haber

JPMorgan’a göre, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in SEC’e karşı açtığı ve kazandığı davada birden fazla spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylamak durumunda kalacak. Grayscale’in kazanması, SEC’in Grayscale’in Bitcoin güvenini bir ETF’ye dönüştürme önerisini reddetmesinin ardından, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine yönelik onayını geri çekmek zorunda kalacağı anlamına gelebilir.

Bu durum, JPMorgan analistleri tarafından olası görülmemekle birlikte, SEC’in çeşitli varlık yöneticileri tarafından yapılan ve hala bekleyen spot Bitcoin ETF başvurularını onaylamaya zorlanmasının daha muhtemel olduğu belirtildi. Bu haftanın başlarında, bir federal mahkeme, SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme girişimini reddetmesinin gözden geçirilmesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme, SEC’in Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’lere izin vermesinin ancak spot Bitcoin ETF’lerini reddetmesinin hiçbir gerekçesi olmadığına karar verdi. Bitcoin spot piyasasındaki dolandırıcılık ve manipülasyon, spot Bitcoin piyasası ve CME nedeniyle hem vadeli işlemler hem de spot ürünler için benzer bir risk oluşturduğu belirtildi.

Mahkeme, SEC’in Grayscale’in teklifini reddetmesinin “keyfi” olduğuna, çünkü kurumun benzer ürünler için farklı muamele yapamadığına hükmetti. SEC, Perşembe günü yaptığı açıklamada, BlackRock, Fidelity ve Invesco gibi birçok firmanın spot bitcoin ETF’leri için kararlarını Ekim ortasına kadar erteleyeceğini duyurdu.

JPMorgan analistleri, bu durumun muhtemelen herhangi bir başvuru sahibine ilk hamle avantajı vermek yerine birden fazla spot Bitcoin ETF başvurusunun aynı anda onaylanmasına işaret ettiğini belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP’de Büyük Miktarlı Transferler Yatırımcı Spekülasyonlarını Artırıyor

Sonraki Haber

Ripple ve SEC Arasındaki Olası Anlaşma: Uzman Avukatın Değerlendirmesi

İlgili Haberler