JPMorgan CEO’su Bitcoin’i “Merkezi Olmayan Saadet Zinciri” Olarak Nitelendirdi

İlayda Peker

JP Morgan 41. Annual Healthcare Conference’de konuşan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i “merkezi olmayan bir saadet zinciri” olarak eleştirdi.

Yine Bitcoin Eleştirisi

Dimon, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerine yönelik eleştirilerini yüksek sesle dile getirmiştir. Dimon 2017 yılında Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmiş ve Bitcoin ticareti yaparken yakalanan JPMorgan yatırımcılarının anında kovulacağını söylemişti.

O zamandan bu yana Dimon duruşunu biraz yumuşattı ve hatta blok zinciri teknolojisinin değerli olduğuna inandığını belirtti. JPMorgan’ın kendisi de patronunun kriptoya karşı olumsuz tutumuna rağmen defalarca blok zinciriyle uğraştı.

Ancak Dimon, Bitcoin‘in kendisine yönelik eleştirilerinde kararlı olmuştur. Dimon bunu asla gerçek paranın yerini alamayacak ya da etkili bir ödeme sistemi haline gelemeyecek spekülatif bir “varlık” olarak değerlendiriyor.

Dimon’ın Yorumları

Kripto paraların yasal faaliyetlerden ziyade yasadışı faaliyetler için kullanıldığını savunuyor ve çoğu insanın bunlara ürün ve hizmet satın almaktan ziyade yatırım aracı olarak sahip olduğuna – çünkü fiyatlarının çılgınca inip çıktığına – işaret ediyor.

Dimon artık 2017’de yaptığı gibi kripto varlıklara doğrudan sert bir şekilde saldırmıyor, ancak onları gerçek değeri olmayan tehlikeli spekülasyon araçlarından başka bir şey olarak görmeye hala isteksiz.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde de bildirildiği üzere Dimon, Ekim ayında Bitcoin’i “kirli” ve “pahalı” olarak eleştirmişti.

Bunlara ek olarak Dimon gibi Bitcoin’i hala eleştirenler olduğu gibi daha önce Bitcoin’i ve kripto para birimlerini eleştirmiş ancak sonrasında adeta bir U dönüşü ile kripto para birimlerini desteklemeye başlamış kişiler olduğunu da belirtmekte fayda var.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

GALA’da Yaşanan Yüzde 230 Yükseliş Tehlikede Mi? 

Sonraki Haber

FTX’in Eski Baş Mühendisi Federal Savcılarla Görüşüyor

İlgili Haberler