JPMorgan Bir Kez Daha El Salvador’u Eleştirdi: “Bitcoin Hamlesi Büyük Riskler Taşıyor”

İlayda Peker

Amerika’nın en büyük bankalarından JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’i resmi varlık olarak kabul etmesini eleştirmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre bu hamle hem kripto ülke için hem kripto para birimleri için önemli riskler taşıyor.

Eleştiriler Devam Ediyor

Bloomberg’in Pazar günü paylaştığı haberlere göre, ekonomist Steve Palacio liderliğindeki bir JPMorgan uzman grubu, El Salvador’un BTC’yi yasal varlık olarak benimsemesinin Bitcoin ağına baskı uygulayabileceğini öne süren bir rapor yayınladı.

Uzmanlar, Bitcoin’in oldukça likit olduğunu ve çoğu Bitcoin işlem hacminin büyük borsalar tarafından gerçekleştirildiğini ve Bitcoin’in %90’ından fazlasının bir yıldan fazla bir süredir el değiştirmediğini belirtti.

Öte yandan JPMorgan uzmanları, kripto para biriminin likidite azlığına ve yatırım doğasına işaret ederek, Bitcoin’in El Salvador gibi bir ülkede yasal varlık olarak kullanılmasının, Bitcoin’in bir değişim aracı olarak hizmet etme kabiliyetine potansiyel olarak “önemli bir sınırlama” getireceğini belirtti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “El Salvador’daki günlük ödeme faaliyeti, son on-chain işlem hacminin %4’ünü ve geçtiğimiz yıl cüzdanlar arasında aktarılan token’lerin toplam değerinin %1’inden fazlasını temsil edecek” sözleri kullanıldı.

Para Sistemi Üzerindeki Etkiler

JPMorgan uzmanları ayrıca resmi dolarizasyonun yanı sıra para sistemi üzerindeki potansiyel etki de dahil olmak üzere, El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık olarak benimsemesiyle ilgili diğer zorluklara da dikkat çekti. Raporda, Bitcoin ve ABD dolarının dönüştürülmesine yönelik sürekli bir talep dengesizliğinin “dolar likiditesini yok edebileceğini” ve nihayetinde mali ve ödemeler dengesi riskini ortaya çıkarabileceği belirtildi.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde de değinildiği gibi El Salvador parlamentosu, Haziran ayı başlarında Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıyan bir yasa tasarısını kabul etti ve Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i kabul etmenin tüm işletmeler için zorunlu olacağını belirtti.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Güney Kore’de Kripto Borsaları ve Banka Ortaklıkları Bitiyor Mu?

Sonraki Haber

Başarılı CEO: “Çin’deki Yasakların Ardından Bitcoin Toparlanması Zaman Alacak”

İlgili Haberler