Bitcoin Yolculuğunda El Salvador’u Ne Gibi Zorluklar Bekliyor?

İlayda Peker

Bu ayın başlarında El Salvador, Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul eden ve bu yönde bir yasa tasarısı kabul eden ilk ülke oldu. Ayrıca El Salvador şimdi vatandaşlarına 30 dolar değerinde BTC göndermeye hazırlanıyor. Söz konusu tasarı 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek olsa da, ülke hala düzenleyici kurumlarından uygulama yönergelerini bekliyor. Bu hamle birçok kişi tarafından büyük bir coşkuyla karşılansa da, düzenleyiciler ve finans kurumları da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerden eleştirilere maruz kaldı.

El Salvador’u Bekleyen Zorluklar

Yakın zamanlarda, New York merkezli ekonomik analiz ve derecelendirme şirketi Fitch Ratings, El Salvador‘u bekleyen zorluklarla ilgili görüşlerini yayınladı. Firmaya göre, El Salvador’un finans kurumları için artan düzenleyici, finansal ve operasyonel riskler olasılığı var. Ayrıca bu durum kara para aklama ve terörün finansmanına karşı uluslararası standartların ihlal edildiğine ilişkin endişeleri de beraberinde getirecektir.

Firma, dünyanın en büyük kripto para biriminin yüksek fiyat volatilitesinin bir değer deposu ve ödeme aracı olarak kullanımına bir meydan okuma olduğuna dikkat çekti.

Yapılan açıklamalarda ise “Bitcoin varlıkları/yükümlülükleri hızlı bir şekilde USD’ye çevrilmezse veya pozisyonlar açık kalırsa, finans kurumları bilançolarının USD değerinde potansiyel volatilite ile karşı karşıya kalabilir. Bankaların bilanço riskini yönetmek için yeterli düzenlemelerin olmaması, yakın tarihli bir Basel ihtiyatlı istişaresine dayalı olarak bir kredi negatifi olacaktır.” sözleri kullanıldı.

Teknoloji ve Bitcoin İkilemi

Tasarı ayrıca gerekli teknolojiye çok az erişimi olan veya hiç erişimi olmayanlar hariç ülkedeki tüm işletmelerin Bitcoin‘i kabul etmesini gerektiriyor. Bu bağlamda El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin, “Bir McDonald’s’a falan giderseniz, Bitcoin’inizi almayacağız diyemezler, kanunen almak zorundalar çünkü bu bir yasal teklif.” sözlerini kullandı.

Ancak Fitch Ratings, uygulama, finansal katılım ve internet erişimi ile ilgili zorluklar nedeniyle fiili kabul oranı üzerinde olumsuz bir etki konusunda uyardı. Raporda ayrıca, IMF’nin son dönemde dile getirdiği “makroekonomik, finansal ve yasal konulara” ilişkin kaygılara değinilirken, Dünya Bankası’nın bu konuda destek eksikliğine de değinildi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

JPMorgan’ın Anketine Göre Kurumsal Yatırımcılar Kripto Paralara Sıcak Bakmıyor

Sonraki Haber

ABD’li Dev Banka Açıkladı: Kripto Para Sektörü, 2018 Yılını mı Tekrar Edecek?

İlgili Haberler