JP Morgan’ın Önemli Metaverse Raporu ve Hamlesi

İlayda Peker

Yeni bir teknoloji çağında yer alıyoruz ve pek çok önemli isim bu alanda şimdiden girişimler yapan şirketlerin büyük avantajlara sahip olduğunu ifade ediyor. JP Morgan da bu fırsatı kaçırmak istemeyen firmalar arasında yer alıyor.

JP Morgan’dan Önemli Metaverse Hamlesi

JPMorgan, metaverse hakkında kısa süre önce bir teknik inceleme yayınladı ve yaratıcıların çalışmalarını yeni yollarla ticarileştirmek amacıyla Web3’ten yararlandıkları için ortaya çıkan sanal alemin yıllık 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatını temsil edebileceğini açıkladı.

Ek olarak, yatırım bankası, “Onyx” olarak adlandırılan blok zinciri tabanlı bir sanal dünya olan Decentraland‘da bir salon inşa ettiğini de kamuoyu ile paylaştı. JPMorgan, yönetim altındaki varlıklarda (AUM) yaklaşık 4 trilyon dolar ile dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olarak biliniyor.

Teknik incelemenin yazarları olan genel müdürler Christine Moy ve Adit Gadgil, çok sayıda teknolojinin birleştiğini ve yeni bir teknolojik çağa katkıda bulunduğunu ifade etti. Ayrıca metaverse’ün onları entegre sürükleyici bir deneyim içinde birleştiren katalizör olabileceğini de ekledi.

“Metaverse 1 Trilyon Dolara Ulaşabilir”

Moy ve Gadgil’e göre metaverse, önümüzdeki yıllarda neredeyse kesinlikle her sektöre nüfuz edeceği için yıllık 1 trilyon dolarlık bir iş fırsatını temsil edebilir:

Metaverse ekonomisini düşündüğünüzde hemen hemen her pazar segmentinde potansiyel var

Buna ek olarak Adidas, Atari, Gap, Hulu, Nike, Walmart ve Verizon, JPMorgan tarafından blockchain ekonomisinin ilk yatırımcıları olarak listelendi.

Öte yandan JPMorgan, teknik incelemesinde sanal dünyalarda bir arsa için ortalama fiyatın istikrarlı bir şekilde arttığını belirtti. 2021’in ikinci yarısında sanal emlak maliyetleri neredeyse iki katına çıktı ve Haziran’daki ortalama 6.000 dolar iken Aralık’ta 12.000 dolara kadar yükseldi.

New York merkezli bankaya göre, sanal mülk geliştirme de dahil olmak üzere sanal alanlarda yürütülen ticari faaliyetler, yakında fiziksel dünyada yapılanlara paralel olabilir. JPMorgan’a göre ipotekler, kira sözleşmeleri ve kredilerin tümü önümüzdeki yıllarda sanal alanda gerçekleşebilir.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de (BTC) Kırılım Noktasında Mıyız? Yön Nereye Gidecek?

Sonraki Haber

Tom Lee’den İddialı Açıklama: Bu Gelişme BTC’yi 200.000 Dolara Götürebilir!

İlgili Haberler