JP Morgan: S&P 500 %50 Artacak, BTC de Bundan Karlı Çıkacak

JP Morgan: S&P 500 %50 Artacak, BTC de Bundan Karlı Çıkacak

2019 Mart ayı hem kripto para piyasası hem de geleneksel piyasalar için adeta bir çöküş ayı oldu. Ancak Mart sonrasında tüm piyasalar sergiledikleri sağlam toparlanma ile çöküş sırasında kaybettiklerini geri kazandı. Bitcoin (BTC), yılın başından bu yana yaklaşık %30 artışla 9.400 dolardan işlem görüyor. FAANG’ın hisseleri ise pandemiye tepki olarak tüm dünyada dijital teknolojiler benimsendiğinden yıl içinde yükseliyor. JPMorgan analistleri yakın zamanda S&P 500’ün daha da yükselebileceğini ve Bitcoin’in de bu işten karlı çıkacağını ifade ediyor.

S&P 500 ve Bitcoin

Değerli bir metal yatırım şirketinin CEO’su ve tanınmış bir Bitcoin boğası olan Dan Tapiero tarafından paylaşılan bir araştırma notuna göre JPMorgan, hisse senetlerinin mevcut seviyesinden %47 artış göstereceğini tahmin ediyor. Yapılan açıklamalara göre analistler tahminlerini, tahvil ve nakit “evreninin” boyutuna bakarak özkaynak değerlerini çizmeye çalışan “özsermaye pozisyonu metriklerine” bağlıyor.

Öte yandan analistlere göre, merkez bankalarının tahvil alımları sebebiyle bu alanda bir canlanma oldu ve hisse senedi pozisyonları şu an için bir boğa koşusu başlatmaya oldukça elverişli.

Bunların yanında Tapiero, şu anda riskli varlıklara yatırım yapmak için bekleyen yaklaşık olarak 5 trilyon dolarlık bir nakit olduğunu ve bunların bir kısmının hisse senetlerine akarken bir kısmının da kripto paralar akacağını düşünüyor. Tapiero bu konuda yalnız değil gibi görünüyor. JP Morgan analistleri de aynı şekilde hem hisse senetlerinin hem kripto para birimlerinin büyük bir nakit akışı göreceğini düşünüyor.

Peki, Düşüş İhtimali?

Tüm bu yorumlara rağmen piyasadaki herkesin hisse senetleri ve Bitcoin’in yükselişi konusunda pozitif düşündüğünü ifade edemiyoruz. Örneğin; Jeremy Grantham CNBC’ye yaptığı açıklamalarda hisse senedi balonunun patlamak üzere olduğunu gösteren işaretler olduğunu ifade etti. Guggenheim Partners Küresel CIO’su Scott Minerd’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalara bakılırsa ünlü isimde bir balon patlaması bekliyor.

Ancak bunların yanında piyasanın önemli isimleri Bitcoin ve altının, dolarda görülen zayıflıktan faydalanması gerektiğini de düşünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.