Bitcoin Doların Zayıflığından Faydalanabilecek Mi?

Bitcoin Doların Zayıflığından Faydalanabilecek Mi?

Morgan Stanley’in Asya bölümünün eski başkanı Stephen Roach, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ABD dolarının düşüşünden faydalanması gerektiğini ifade ediyor. Roach dün paylaştığı görüşlerinde doların %35 oranında değer kaybedebileceğini dile getirdi. Görünüşe göre ünlü ismin bu görüşü Çin Yuanı ve Euro’daki artıştan kaynaklıyor.

Dolar, Yuan ve Euro

Çin’in gelişmiş ekonomik ve yapısal reformları sayesinde yuan’ın daha fazla değer kazanacağını ifade eden Roach, “Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından oluşturulan geniş Çin yuanı endeksi şu anda Aralık 2004’teki düşük seviyelerinden %53 daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan euro’ya gelince ekonomist, Avrupa bölgesi para biriminin son on yılda beklentilerin üzerinde yükseldiğini dile getirdi. Euro şu anda Nisan 2018’deki seviyesinin yüzde 15 altında işlem görüyor ve bu da onun çoğunlukla güvenli bir alım bölgesinde kaldığı anlamına geliyor. Roach konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çin ve Euro bölgesi ABD ticaretinin %40’ını oluştururken bu iki para birimi önemli derece yükselmedikçe doların düşüş sergileyemeyeceğini kabul eden ilk kişi olabilirim.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Endişesi

CNBC’nin Trading Nation programında verdiği röportaj sırasında ise Roach, doların zayıflamasına yol açabilecek birkaç etken olduğunu dile getirdi. Roach’a göre bu etkenler, yüzeysel yurt içi kurtarma oranlarını, Amerika’nın büyük mali açığını ve küreselleşmeyi içeriyor. Roach bu üç etkeni, “Amerika ekonomisini enflasyonun baskısı altında bırakabilecek ölümcül bir kombinasyon” olarak nitelendiriyor.

Tüm bunların ardından Roach, her ne kadar kripto para birimleri ve altının, dolar zayıflığından faydalanmak zorunda olduğunu düşünse de bu piyasaların dünya döviz piyasalarındaki büyük düzenlemeleri absorbe etmek için çok küçük olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan Morgan Stanley geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir rapor ile küresel piyasalarda 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir toparlanma beklediklerini ifade etmişti. Analistler bu toparlanma ile birlikte Bitcoin’de de istenen rallinin başlayabileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.