Jed McCaleb Mayıs Ayında 453 Milyon Adet XRP Sattı

İlayda Peker

XRP blok zinciri veri sağlayıcısı XRPSCan’a göre, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb, Mayıs ayında tahmini 453 milyon adet XRP’yi nakde çevirdi ve “tacostand” cüzdanında hala toplam 617,3 milyon token bulunuyor.

Ripple ve McCaleb

McCaleb’in 2011’de Ripple üzerinde çalışmaya başladığı ve firma 2013’te kurulduğunda kurucu ekibinin bir parçası olduğu biliniyor. Ancak McCaleb 2014’te Stellar (XLM) üzerinde çalışmak üzere Ripple’dan ayrıldı ve kendisine 8 milyar XRP token’ı verildi. McCaleb daha sonra Ripple olarak yeniden adlandırılan OpenCoin’in geliştirilmesinde ve kurulmasında rol almıştı.

Öte yandan girişimci fonları sabit bir programla alıyor. McCaleb XRP yatırımcıları ve destekçileri için bir forum olan XRP Talk aracılığıyla, fonların bir kısmını Give gibi hayır kurumlarına bağışladığı için aldığı fonları satmayı planladığını açıkça belirtmişti.

O zamandan beri McCaleb periyodik olarak XRP satıyor. Veriler, her XRP token’ının şu anda 0,99 dolardan işlem gördüğü göz önüne alındığında, geçtiğimiz ay tahmini 433 milyon dolar değerinde 453 milyon adet XRP token’ı sattığını gösteriyor.

SEC’e Rağmen Satışlar Devam Ediyor

McCaleb’in büyük XRP satışları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen yıl Ripple Labs‘a karşı açtığı davada büyük bir satış baskısı ile karşılaşıldıktan sonra bile devam etti. SEC, Ripple ve iki yöneticisi Brad Garlinghouse ile Chris Larsen’ın kayıt dışı menkul kıymet sattığını ve bu yolla büyük kazanç sağladıklarını iddia ediyor.

XRP’nin fiyatı, bazı yatırımcıların enerji konusunda daha hassas kripto para birimlerine yönelmesi nedeniyle, Bitcoin’in karbon ayak izini çevreleyen son endişelerden de etkilendi. Elde edilen verilere göre XRP’nin en büyük sahibi olan Ripple, geçen ayın sonlarında 2030 yılına kadar karbon nötr olma niyetlerini bir kez daha açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İngiltere’de Bazı İşletmeler Faaliyetlerini Durdurmak Zorunda Kalabilir

Sonraki Haber

Kraken CEO’su Fiyat Tahminini Tekrar Dile Getirdi: “BTC 200.000 Dolara Çıkabilir”

İlgili Haberler