Japonya 2023’te Yabancı Para Cinsinden Stablecoin Yasağını Kaldırabilir

İlayda Peker

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’nın 2023 yılında yurtdışında yaratılan stablecoinlerin yurtiçinde dağıtımı üzerindeki kısıtlamayı kaldırması bekleniyor. Coinpost’a göre, en son ‘Revize Edilmiş Ödeme Hizmetleri Yasası’ uyarınca yeni kripto kuralları yakında uygulanacak.

Stablecoinler için Önerilen Kurallar

Yabancı ihraç edilen stablecoinler üzerindeki yasak kaldırılırsa, Japonya’daki stablecoinlerden sorumlu taraf otomatik olarak distribütör olacaktır. Rapora göre, distribütörler değerlerini korumak için yabancı ihraççılar yerine tokenleri idare edecek.

Bu arada, bu tür stablecoinler için maksimum havale miktarının işlem başına 1 milyon yen veya 7.500 $ ile sınırlandırılması önerilmektedir. Ancak, hangi sabit coinlerin Japonya’ya geri döneceği belli değil. ABD merkezli Circle tarafından çıkarılan USDC, Japonya’ya giriş yapacak stablecoinlerden biri olabilir. En büyük stablecoin olan Tether (USDT) başka bir oyuncu olabilir.

Aksine, yurt içinde basılan sabit paralar için sorumluluk yine ihraççıya düşmektedir. İhraççı bu durumda teminat olarak teminat varlıklarına ihtiyaç duyacaktır. Bu arada, bankalar, güven şirketleri ve fon transferi sunan şirketler, stablecoin piyasasında izin verilen tek ihraççılar olacak.

Daha önce Japon mali gözlemcisinin algoritmik stablecoinleri Bitcoin ile aynı kategoride sınıflandırmayı planladığını bildirilmişti. Ancak, Finansal Hizmetler Ajansı, kategoriyle ilgili gelecekteki kuralların daha katı olabileceğini ima etti.

Yeni Yıl, Yeni Kripto Rejimi

Belirli alanlar dışında, Japon yetkililer kısa süre önce kripto para piyasasını yöneten düzenlemeleri gevşetti. Bu düzenlemeler, kripto borsalarının dijital para birimlerini listelemesini daha kolay hale getirmeyi de içeriyor.

Kasım ayında Japonya Dijital Ajansı, yasal statüsünü düzenlemeden önce kendi merkezi olmayan özerk organizasyonunu (DAO) oluşturacağını açıkladı. Japon Ekonomi Bakanlığı sadece web3 politikasına adanmış bir web3 ofisi bile kurdu.

Bu arada Binance, Japon pazarına geri dönmek için bir plan hazırladı. Bu, yerel düzenleyicilerin uyarılarının ardından piyasadan bir yıl çıktıktan sonra gerçekleşti. Yeniden giriş için yeni bir girişimde, hacme göre en büyük borsa Japon kripto platformu Sakura Exchange BitCoin’i satın alabilir. Bu arada, Square Enix ve kripto ağırlıklı SBI başka bir anlaşmayı açıkladı. Tokyo Borsası’nda listelenen oyun şirketi ve SBI, kripto oyun alanında bir M&A anlaşması imzaladı.

Stablecoin düzenlemelerine ek olarak Japonya, ülkenin kripto madencileriyle sürdürülebilir işbirliğine de önem veriyor. Japon kamu kuruluşu Tokyo Electric Power’ın (TEPCO) ekipman üreticisi TRIPLE-1 ile ortaklığı, kripto para madenciliğine şebekesindeki fazla elektrikle güç sağlayacak.

Buna karşılık, kısıtlamalar açısından, Japonya’nın Çalışma Standartları Yasası’nda yapılan bir değişiklik, dijital maaş transferlerinde dijital para birimlerinin kullanılmasını da yasaklıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coin Bureau 2023’ün ETH ve DOT İçin Büyük Bir Yıl Olabileceğini Söyledi

Sonraki Haber

Ripple ve SEC Arasındaki Dava Sürecinde Son Gelişmeler

İlgili Haberler