İtalya’nın Önde Gelen Dijital Ödeme Ağından Dijital Euro Adımı

İlayda Peker

Avrupa’nın önde gelen dijital ödeme ağı NEXI, bölgenin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesine katkıda bulunmak için Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile birlikte çalışmaya başladı. NEXI CEO’su Paolo Bertoluzzo, CNBC’de yaptığı açıklamada, CBDC’nin dijital ödemelerin evriminde bir güç olabileceğini belirtti.

Dijital Euro Çalışmaları

Bertoluzzo konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Nakdin yeni bir versiyonu hakkında konuşmaya başlıyoruz. Bu yüzden ECB ile ilişki kuruyoruz.” sözlerini kullandı.

Duyuru, ECB’nin dijital Euro tasarım planlarını iki yıllık bir araştırma aşamasına geçirdiğini açıklamasından yaklaşık üç ay sonra geldi. ECB, dijital Euro’yu, Eurosystem tarafından çıkarılan ve ECB’yi ve bölgenin 19 üye devletinin ulusal merkez bankalarını oluşturan elektronik bir para biçimi olarak tanımlıyor.

Buna ek olarak Fransa, Avusturya, Hollanda ve İspanya da dahil olmak üzere bazı üye devletler kendi CBDC’lerini geliştirme planları yaparken, Almanya, İtalya gibi diğerleri ECB’nin dijital euro girişimine desteklerini açıkladılar.

Dijital Euro Nakdin Yerini Mi Alacak?

ECB’ye göre, dijital Euro nakdin yerini almayacak, üye ülkelerdeki tüm vatandaşlara Euro’yu kullanmanın alternatif, güvenli ve düzenlenmiş bir yolunu sunacak.

Öte yandan NEXI, 2018 yılında kurulmuş en büyük İtalyan ödeme teknolojisi şirketi olarak tanımlanıyor. Üye işyeri ödeme çözümleri, kredi kartları ve dijital ödemeler ile dijital bankacılık hizmetleri sunuyor.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Film Biletlerinden Emlak Alışverişine: Dogecoin Beklenenden Hızlı Mı Büyüyor?

Sonraki Haber

Huobi ve Binance Borsalarından Çin Açıklaması! Borsalar Hizmet Vermeyecek!

İlgili Haberler