Dijital Euro, Gizlilik Korumasını Stablecoin’lerden Daha İyi Sağlayabilir Mi?

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital euro’nun özel olarak çıkarılan stablecoin’lerden daha üstün gizlilik koruması sunacağını savundu.

Ticari Çıkarlar

Panetta, özel firmaların kar amacını eleştirdi ve kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplamanın ticari çıkarlarına odaklı olduğunu vurguladı.

Yönetim kurulu üyesi Financial Times’a yaptığı açıklamalarda, “Biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda ticari bir çıkarımız yok.” sözlerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası yetkilisi ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın “ödeyen ve alacaklının cüzdanlarının dışında hiçbir verinin kaydedilmediği küçük miktarlar için çevrimdışı ödemeleri” test eden pilot uygulamalar gerçekleştirdiğini doğruladı.

Panetta konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Merkez bankası dijital ödemelere dahil olursa, gizlilik daha iyi korunacak. Ödeme gerçekleşecek ancak ödeme zincirindeki hiç kimse tüm bilgilere erişemeyecek.” sözlerini kullandı.

Dijital Euro

Panetta’nın yorumları, merkez bankası tarafından piyasaya sürülen dijital para birimleri (CBDC) kullanılırken verilerin nasıl toplanacağı ve işleneceği ile ilgili popüler endişeleri gidermeyi amaçlıyor gibi görünüyor. Ayrıca ECB’nin  8.000’den fazla katılımcı ile gerçekleşen CBDC ile ilgili en son kamu istişaresinde, ödemelerin gizliliğinin aralarında en üst sıradaki endişe olduğunu ortaya koyuyor.

Ekim 2020’den Ocak 2021’e kadar yürütülen halk istişareleri, güvenlik ve pan-Avrupa erişiminin dijital euro ile ilgili popüler çekişme konuları olduğunu da ortaya koydu.

İstişareden elde edilen bulguların Ocak ayında yayınlanmasının ardından Panetta, Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (ECON) başkanına, gizliliğin korunmasını ileriye doğru “önemli bir öncelik olarak vurgulayan bir mektup kaleme aldı. Bu noktada Panetta, dijital euro’nun kişisel veri endişeleri konusunda önemli bir rol oynayabileceğini belirtti.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC Komisyon Üyesinden Ripple’a (XRP) Destek Geldi

Sonraki Haber

Madencilik Havuzları Mart Ayından Bu Yana Bitcoin Satışlarını Azalttı

İlgili Haberler