İtalya’nın Büyük Bankasından 2021 Yılı İçin Kripto Müjdesi!

İtalya’nın Büyük Bankasından 2021 Yılı İçin Kripto Müjdesi!

Ortaya çıkan son bilgilere göre büyük İtalyan özel bankası Banca Generali, 2021’de kripto para birimi hizmetlerini sunmayı planlıyor. 15 Aralık’ta yapılan bir duyuruya göre Banca Generali, geleneksel finans kurumlarına cüzdanlar ve saklama hizmeti dahil olmak üzere dijital varlıkları yönetmek için çözümler sunan bir fintech şirketi olan Conio ile kurumsal ve ticari bir ortaklığa girdi.

Büyük Bankalardan Kripto Para Adımı!

Banca Generali’nin bir sözcüsü Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, bankanın yakın gelecekte bir kripto para birimi borsası başlatmayı planlamadığını, bunun yerine “cüzdan olarak Conio ile bir hizmet” sağlamayı planladığını dile getird.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Banca Generali, banka’nın müşterilerine sunduğu dijital hizmetler yelpazesinin bir parçası olarak şirketin büyümesini ve ürünlerinin dağıtımını desteklemek için Conio’da bir hisse satın alacak. Böylelikle banka, Conio’nun 14 milyon dolarlık sermaye artışına katılmış oluyor.

Conio’nun Adımları

2015 yılında kurulan Conio, İtalya’da bulunan ilk Bitcoin (BTC) cüzdanı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca firma, bankalar gibi kurumları hedefleyen özel bir saklama teknolojisi geliştirdi. Geçmişte ise Conio, Hype ve Nexi Açık Bankacılık gibi büyük fintech bankacılık platformlarıyla ortaklık kurdu.

Öte yandan Banca Generali, 2020’de kripto ile ilgili planlarını açıklayan tek İtalyan bankası değil. Mart 2020’de İtalyan Banco Sella, müşterilerin Hype platformu aracılığıyla Bitcoin satın almalarına, satmalarına ve saklamalarına olanak tanıyan kendi Bitcoin işlem hizmetini başlattı.

Kurumlar ve Bankaların Kriptolara İlgisi Artıyor

Büyük bankaların yanı sıra dünyada dev sayılan şirketlerin de kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin’e olan ilgilerinin yüksek seviyelere ulaştığı bir yıl yaşanıyor. Örneğin; büyük bir sigorta şirketi olan MassMutual’ın 100 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı son zamanlarda oldukça büyük ses getirdi.

MassMutual’ın öncesinde de yıl başlarında Paul Tudor Jones’un BTC yatırımı, MicroStrategy’nin Bitcoin’i rezerv para birimi kabul etmesi ve yatırımlarını yıl içinde sürekli arttırmasyı ve sonrasında Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin şirketi Square’in Bitcoin yatırımı yaptığını açıklaması 2020’nin en önemli olayları arasında yer aldı.

Büyük yatırım bankası JPMorgan’daki stratejistler de yaptıkları son açıklama ile MassMutual’ın yatırımının sanılandan çok daha önemli olduğunu dile getirdi. Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan stratejistlerinin yakın tarihli bir yatırımcı notunda, Bitcoin’in benimsenmesinin artık aile ofislerinden ve varlıklı yatırımcılardan sigorta şirketleri ve emeklilik fonları gibi daha büyük yatırımcılara doğru genişlediğini öne sürdükleri bildirildi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.